Teknoloji

Intel’den inanılmaz amaç: İşlemci dünyasını ele geçirecek!

Teknoloji dünyasının gelişmesiyle birlikte aygıtların kalbi sayılan işlemci kesimi de büyük bir gelişim içerisinde. Hali hazırda TSMC ve Samsung üzere şirketler, büyük yatırımlarla isminden kelam ettiriyor. Bu bahiste ismini en uygunlar ortasına yazdırmak isteyen Intel, büyük bir teşebbüs peşinde.

Intel, 2030 yılına kadar bir trilyon transistörlü işlemci üretecek

Intel, TSMC ve Samsung’un tepeyi paylaştığı bölümde yerini almak için uzun vadeli planını oluşturdu. Şirket, kendine inanılması güç bir amaç koydu. Intel, IEDM 2022’de (Uluslararası Elektron Aygıtları Toplantısı) 2030’a kadar bir trilyon transistörlü işlemci üreteceğini açıkladı.

Olaya teknik açıdan yaklaşırsak bir işlemcide transistör sayısı ne kadar fazla ise randımanı de o kadar yüksek olur. Intel’in bu maksadının büyüklüğü tam algılayabilmek için günümüzle kıyaslamak hakikat olur. Örneğin iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’e güç veren A16 Bionic, TSMC’nin 4nm teknolojisine sahip ve 16 milyara yakın transistör kullanıyor.

Öte yandan hali hazırda en büyük işlemci üreticilerinin başında gelen Samsung ve TSMC’nin de uzun vadeli birtakım planları bulunuyor. İki şirket de 2nm teknolojiye sahip işlemcileri önümüzdeki yıllarda tanıtabilir. Ek olarak TSMC, 2027 yılına kadar 1.2nm üretme maksadında.Şirket, 3nm işlemciler için şimdiden tarih verdi.

3nm işlemciler, TSMC’nin web sitesinde N3 ismiyle yer alıyor. İçerikte 5nm teknolojisi ile karşılaştırılmış bir bilgiseli de yer alıyor. İçerik, 3nm teknolojisinin 5nm teknolojisine nazaran birebir güçte yüzde 70’e kadar mantık yoğunluğu yararı ve yüzde 15’e kadar sürat güzelleştirmesi sunacağını söylüyor. TSMC’nin kurucusu Morris Chang, şirketin 3nm işlemci üretimine 2024 yılında Arizona’daki fabrikasında başlayacağını söyledi.

İşlemci dünyasının gidişatı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Intel, TSMC ve Samsung’u geçebilir mi? Lütfen fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al