Teknoloji

Google, Elon Musk’a rakip oldu

Yazıyı epeyce başarılı biçimde görsele dönüştüren yapay zekalar son vakitlerde toplumsal medyanın altını üstüne getirdi. OpenAI tarafından geliştirilen DALL-E 2 ve Midjourney’in başı çektiği bu pazarda yeni bir rakip daha var. Google araştırmacıları, DreamFusion isimli yapay zekayı duyurdu.

Son güncelleme yapıldı

Google, metinden görsel oluşturma pazarında aslında geçtiğimiz yıldan bu yana bulunuyordu. DreamFusion, birinci olarak 2021 yılında tanıtılan metinden 3D manzara oluşturma aracı Dream Fields’ın son güncellemesi olarak tekrardan sunuldu.

Neural Radiance Field (NeRF) kullanılarak oluşturulan yapay zeka, epey gelişmiş hudut ağını birleştirerek 3D imajlar oluşturuyor. Google’ın açıklamasına nazaran kullanıcılar, eğitimi devam eden DreamFusion ile 2 boyutlu yazıları 3 boyutlu hale getirebilecek. Kestirim edeceğiniz üzere her bir süreç, yapay zekanın güçlenmesini sağlayacak.

Google Brain’de araştırmacı bilim insanı ve projenin yöneticisi olan Ben Poole, “Text-to-3D (yazıdan görsele) için yeni sistemimiz DreamFusion’ı duyurmaktan memnunluk duyuyoruz. Evvelden eğitilmiş bir metinden imaja modeli kullanarak NeRF’i sıfırdan optimize ediyoruz. 3D dataya gerek yok” sözlerine yer verdi.

DreamFusion’ın epeyce başarılı görseller yarattığını söylemek mümkün. Web sitedeki açıklamaya nazaran, oluşturulan görseller “yüksek kaliteli olağan, yüzey geometrisi ve derinlik” ile dengeli olacak.

Sona yaklaşıldı

OpenAI, bir müddettir Dall-E 2 isimli bir yapay zeka algoritması geliştiriyor. Hatta yapay zekanın Dall-E Küçük versiyonu son vakitlerde toplumsal medyada viral hale geldi. Metinleri görsele çevirmeyi başaran Dall-E, kimi sözleri anlamak için kendi sözlüğünü bile oluşturmuş olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/