Telefon

Google sözcüsü Tensor G2 hakkında konuştu: Pixel 7’nin performansında soru işareti!

Teknoloji devi Google, akıllı telefon dünyasının en değerli ismi olmak istiyor. Bu bağlamda geçtiğimiz günlerde Pixel 7 serisini tanıtan şirket, işlemci koltuğunda kendisine ilişkin olan Tensor G2’ye yer verdi. İşlemci hakkında ayrıntılı bilgiler gün yüzüne çıkmaya devam ediyor.

Google Tensor G2, 5nm işlemci olarak onaylandı

Tensor G2 işlemcisi, daha evvel birçok sızıntıya sahne oldu. O denli ki işlemci, Pixel 7 tanıtımlarında bile 4nm üretim sürecinden geçtiği ve 2x 2.85 GHz ARM Cortex-X1, 2x 2.35 GHz ARM Cortex-A76 ve 4x 1.8 GHz ARM Cortex-A55 biçiminde 8 çekirdekli biliniyordu. GPU tarafında ise Mali-G710 bulunan işlemcinin 5nm olarak üretildiği argüman edildi.

Pixel 7 serisinin açılış konuşması sırasında işlemcinin selefine nazaran yüzde 60 sürat ve yüzde 20 verimlilik artışına sahne olduğu söylenmişti. Üretim sürecine ait bir tabir kullanılmayan tanıtımda işlemcinin 4nm performansı gösterdiği sav edildi. Fakat Google sözcüsü, Android Authority’ye Tensor G2’nin aslında 5 nm’lik bir süreç kullanılarak oluşturulduğunu onayladı. Şirket sözcüsü konuşmasında şu sözlere yer verdi;

Google Tensor G2’yi gerçek dünyadaki kullanım örnekleri için özel olarak oluşturduk. 5nm’yi içeren son mimarimiz, hem performansı hem de güç verimliliğini artırırken bu amaca ulaşmamıza yardımcı oldu. Bu yaklaşım, yeni jenerasyon TPU’muz G2 ile makine tahsilinde bir adım öne çıkarken yeni yetenekler eklememize de imkan sağladı.

İşlemci dünyasının bir diğer değerli ismi Qualcomm’un Snapdragon 8 Plus Gen 1’i ve Samsung’un Exynos 2200‘ü 4nm üretimin geçti. Bu işlemcilere rakip olarak görülen Google Tensor G2 işlemcisinin 5nm üretime sahip olması soru işaretleri oluştursa da işlemci, selefine nazaran performans artışı sunuyor. Pixel 7’nin performansı ise son argümanlardan sonra merak konusu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!