Teknoloji

Google’ın 13 yıllık davası nihayet sonuçlanıyor

Teknoloji dünyasının en büyük isimlerinin, kusursuz yapıda olduklarını ve her şeyi hakikat yaptıklarını düşünmek pek mantıklı değil. En büyük şirketler bile birçok hak ihlali, hukuka uygunsuzluk ve gibisi sebeplerle mahkemelik olabiliyorlar. Hele Google üzere bir arama motoru devinden bahsediyorsak, bu davaların son derece sıradan olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte Google’ın bir davası var ki geçmişi neredeyse 15 yıl öncesine dayanıyor.

2010 yılında Google’ın kullanıcı datalarını müsaadesiz paylaşmasının mahkemeye taşınmasıyla başlayan süreç, 13 yıldır bitmek bilmeyen bir dava belgesine dönüştü. Buna nazaran 2010 yılında yapılan araştırmalara nazaran Google’ın aramalar sayesinde elde ettiği bilgileri reklam verenlerle paylaştığı anlaşılmış ve bu nedenle de iş mahkemeye taşınmıştı.

Google’ın 13 yıllık davası nihayet sonuçlanıyor

Google ise suçlamaları kabul etmeyerek, kelam konusu datalarda rastgele bir isim, numara, mail adresi üzere bilgilerin bulunmadığından ötürü bunların şahsî data olarak değerlendirilmesinin hakikat olmayacağını savunmuştu. İşte tarafların şiddetli savunmaları nedeniyle yıllardır bir türlü sonuçlanmayan dava da pes eden taraf Google oldu.

Gelen bilgilere nazaran Google, davanın kapanması ve işin daha fazla uzamaması için 23 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Şayet mahkeme Google’ın bu talebini yerinde görür ve kabul ederse, 13 yıllık dava da nihayet sona ermiş olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking