Telefon

Görünce çok şaşıracaksınız! Bu katlanabilir ekran, 360 derece dönebiliyor

Yakın vakitte görmeye başladığımız katlanabilir aygıt konseptleri ve erken prototiplerin birçok çoklukla hantaldı ve bükülen ekranlar kırılgan görünüyordu. Ayrıyeten ekranlarda kırışıklıklar oluşuyordu.

Ekran teknolojisi yalnızca birkaç yıl içinde çok yol kat etti. Katlanabilir telefonlar hayatımıza çoktan girdi bile. Bu yıl CES fuarında LG Display standında gösterilen iki yeni taşınabilir OLED ekran konsepti ise bu işe biraz daha ileri götürecek üzere görünüyor. 17 inçlik bir dizüstü bilgisayar/tablet ve iki istikamete katlanabilen 8 inçlik akıllı telefon gibisi bir aygıt, stantta dikkat çeken iki eserdi.

50 bin katlamaya kadar test edildi

17 inçlik aygıt karşılaştığımız birinci katlanabilir tablet olmasa da, LG Display, bunun “neredeyse büsbütün kırışıksız” olduğunu argüman ediyor. LG, ekranın 50.000 katlamaya kadar test edildiğini, bu nedenle epeyce sağlam olması gerektiğini söylüyor.

Diğer konseptte ise LG Display’in resmi olarak “360 derece katlanabilir OLED” olarak isimlendirdiği, Samsung’un Galaxy Fold’una çok benzeyen lakin her iki istikamette katlanan 8 inçlik bir ekran görülüyor. Bu sayede, olağan katlamanın yanı sıra, iki ekran dışa yanlışsız da katlanabiliyor.

LG Display, bu “360 derecelik” yeteneklerin potansiyel olarak üretilecek bir aygıtın birden çok farklı modda kullanılmasına imkan tanıyabileceğini söylüyor. Elbette, bu fonksiyondan nasıl yararlanılacağına karar vermek donanım üreticilerine ve uygulama geliştiricilerine de bağlı olacaktır, lakin ortaya çıkan ihtimaller epey enteresan seçenekler sunuyor.

LG’nin belirttiğine nazaran, 360 derecelik katlama, 200.000 katlamaya kadar test edildi ve şu anda piyasada bulunan karşılaştırılabilir katlanabilir aygıtlardan çok daha güçlü. Samsung ve gibisi şirketlerin bu ekranları kullanmak isteyip istemeyeceği şimdi belirli olmasa da, LG Display bu cins bir aygıtın düşünülenden çok daha yakın olabileceğini gösterdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking