Teknoloji

Güneş fırtınası Dünya’nın manyetik alanını yardı: Norveç’te “pembe aurora” görüldü!

Auroralar, Dünya’nın gökyüzünde görülebilen doğal ışık şovlarıdır. Gözler için görsel bir şölen olan akıcı bir ışık gösterisi sergilerler. Gökyüzünde sık sık yeşil auroralar görürüz, fakat pembe auroralar ender rastlanan durumlarda ortaya çıkarlar.

İki dakika boyunca görülebilen pembe aurora, geçtiğimiz günlerde tecrübeli aurora rehberi Markus Varik ve grubu tarafından görüldü. 3 Kasım’da bir güneş fırtınası, Dünya’nın manyetik alanında bir yarık yarattı ve bu, Norveç’in üzerindeki gökyüzünü aydınlatan son derece ender görülen pembe auroraların bolluğuyla sonuçlandı. Markus Varik, yaptığı bir röportajda , “On yıldan fazla bir müddettir rehberlik eden tiplerde gördüğüm en parlak pembe auroralardı.” dedi. “Gerçeküstü bir tecrübeydi.” tabirlerini kullandı.

Gezegenimizin akışkan metal çekirdeği, Dünya’nın manyetosferinde bulunan algılanamaz bir manyetik alan üretir. 3 Kasım’da Dünya’yı vuran G-1 sınıfı güneş fırtınasından sonra bunda pembe auroralara yol açan bir çatlak oluştu.

Auroralar, son derece enerjik yüklü parçacıklar olan güneş rüzgarı, Dünya’nın manyetosferinden geçtiğinde yaratılırlar. Auroral ekranlar yalnızca birden fazla rengin bir kombinasyonu olduğundan, pembe yalnızca yüksek güneş aktivitesine bağlı olan auroral ekranlarda nadiren görülebilir. Bununla birlikte, bu garip olayın, hasar görmüş manyetosferin getirdiği yepisyeni bir aurora tipi mü yoksa öbür bir şeyin eseri mü olduğu konusunda uzmanların başı karışıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - Betgol kirala - Ronabet kirala - Totobo kirala - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom