Telefon

Herkesin sevdiği “Hey Siri” devri sona eriyor!

ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın dijital asistanı, kendisine komut vererek çalıştırabileceğiniz bir yapay zekadır. Bilhassa eğlenceli yanıtlarıyla kullanıcıların gözdesi haline gelen uygulama, kendisini uyandırmak için kullanılan “Hey Siri” sözüne veda ediyor.

Artık hayatımızda olmayacak!

Siri, Apple’ın iOS, watchOS ve tvOS işletim sistemlerinde kullanılabilen bir dijital asistandır. Uygulamanın emeli, kendisine sorulan soruları cevaplamak ve kullanıcının yapmak istediklerini gerçekleştirmektir. Geliştirici şirket, birinci başta Android ve BlackBerry’de kullanılabileceğini açıklasa da Apple’a satıldıktan sonra plan iptal edildi ve Apple’a özel oldu.

Apple, dijital asistanı Siri’yi sesli çalıştırmak için kullanılan “Hey Siri” tabirini, tek söze indirerek “Siri” ile değiştirmeye hazırlanıyor. Yeni uyandırma komutunun önümüzdeki yıl yahut 2024’te kullanıma sunulması bekleniyor.

Apple, komut değişiklinin nedeni hakkında rastgele bir açıklamada bulunmadı. Lakin iddialar, aksanı işaret ediyor. Çünkü çıkarılan “Hey” sözü, İngilizce konuşulan her ülkede tıpkı söylenemiyor. Bununla birlikte yapay zekanın söyleneni anlaması da zorlaşıyor.

Dijital asistanın tek bir kelimeyi anlaması ne kadar kolaylaşsa da bunu birçok lisana uyarlamak işi zorlaştıracaktır. Bloomberg’in haberine nazaran bu küçük değişiklik için Siri’nin temel yapay zeka algoritmasının yine yazılması gerekiyor.

Apple’ın Siri’yi üçüncü taraf uygulamalar ve hizmetlerle daha uyumlu yapmaya çalıştığı da sav ediliyor. Çünkü artık “Siri” komutuyla bir arada uygulama geliştiricilerinin işi kolaylaşacak. Bu sebepten dolayı argümanın doğruluk oranı hayli yüksek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/