Teknoloji

Heyecanlandıran görüntü: Mars örnekleri Dünya’ya geliyor!

NASA’nın Mars gezgini Perseverance, uzun vakittir çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar kapsamında ise Kızıl Gezegen’de hayat olup olmadığını araştıran uzay aracının, elde ettiği örnekleri Dünya’ya nasıl getireceği merak konusuydu. Paylaşılan son görüntüyle birlikte örneklerin Dünya’ya nasıl geleceği belirli oldu.

Mars örnekleri, Mars Sample Return misyonuyla gerçekleşecek

Geçtiğimiz yılın şubat ayında NASA, Perseverance gezginini Mars’a meselesiz bir biçimde indirmeyi başardı. Mars Keşif Programı kapsamında uzay aracı, hayat belirtisi olup olmadığına dair birtakım bulgularla karşı karşıya kalıyor. Gezginin, incelenmesi için örnekleri Dünya’ya nasıl getireceği ise şimdi muhakkak değildi.

Şimdi ise NASA, Mars’taki örnekleri nasıl geri getireceğiyle ilgili bir video paylaştı. Görüntüye nazaran uzay ajansı, geçmişte belirtmiş olduğu geri dönüş uzay aracına güvenecek. Bu araç, Kızıl Gezegen’e gidecek ve akabinde da yüzeye çıkacak. Yüzeyde ise Mars örnek dönüşüne başlamak için Perseverance ile bir ortaya gelecek.

Yüzeyden elde edilen bulgular, uzay aracına yüklendikten sonra dönüş için yörüngeye geri fırlatılacak. Bu misyonun başarılı olması, gezegende elde edilen keşiflerin incelenmesi için son derece kıymetli bir yere sahip. Ayrıyeten görüntü, animasyon formunda karşımıza çıkıyor.

Video, Mars’a iniş ve örnek tüplerinden, onları Dünya’ya götürmeye kadar ayrıntılı biçimde yer alıyor. Ayrıyeten animasyona Avrupa Uzay Ajansı, Goddard Uzay Uçuş Merkezi ve Marshall Uzay Uçuş Merkezi katkı sağlıyor.

Perseverance, vazife boyunca, Mars’taki hayat belirtilerinin yanı sıra pek çok farklı örneklere de ulaştı. Bunlar ortasında Dünya gök bilimcilerinin gezegenin tarihi hakkında da çeşitli bilgilere ulaşmak mümkün hale geldi. Bu nedenle uzay aracının elde ettiği bulguların Dünya’ya ulaşması ve incelenmesi son derece değerli.

Peki, siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al