Teknoloji

HUAWEI, Avrupa’daki İnovatif Çalışmalarını Anlattı

Kamu temsilcileri, sanayi iş ortakları, basın mensupları ve akademik kurumlardan yaklaşık 250 kişinin katıldığı 2022 Avrupa İnovasyon Günü’nün ana teması, “Farklı Bir Avrupa için İnovasyon” olarak belirlendi. Macaristan’ın başşehri Budapeşte’nin tarihi yerlerinden Castle Garden Bazaar’da gerçekleştirilen aktifliğe katılanlar, Huawei’in 5G tecrübe aracında; lojistik, limanlar ve madencilik üzere birçok farklı kesimde, özel 5G taşınabilir ağlarının kullanımı ile ilgili farklı senaryoları deneyimleme fırsatı da buldu.

Huawei Kuzey, Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi Kurumsal İlgiler ve İrtibat Lider Yardımcısı Marco Xu, açılış konuşmasında; “Araştırma ve geliştirmeye daima yatırım yaparak, inovasyonun geleceğine öncülük edebileceğimize inanıyoruz. İnovasyon süreci belirsizliklerle dolu olsa da geleceğe giden yolda kesin olan bir şey var ki o da inovasyonun sürdürülebilir geleceğimizi inşa etmek için büyük kıymet taşıdığı. Daha akıllı, daha yeşil ve sürdürülebilir bir Avrupa yaratmak için iş ortaklarımızla birlikte çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.

Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Péter Szijjártó ise konuşmasında; “Macaristan, son yıllarda büyük Çinli şirketlerin yatırımlarıyla rekabette kıymetli bir muvaffakiyet elde etti. Huawei’in Budapeşte’deki Ar-Ge Merkezi ve Avrupa’nın büyüklerinden biri olan lojistik merkezi, ülkemiz için kıymetli avantajlar sağlıyor. Huawei’in Macaristan’daki yatırımları bizim için bir gurur kaynağı. Şirketin, insanlarımızın yeteneklerine ve eğitim sistemimize duyduğu inançtan memnunluk duyuyoruz. 10 yıl evvel imzalanan stratejik işbirliği mutabakatı, her iki taraf için de büyük yarar sağladı ve Macaristan hükümeti olarak bu işbirliğini sürdürmeye hazırız” dedi.


Péter Szijjártó

Macaristan Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı, Macar Batarya Derneği, Planergy Solutions ve Huawei, Macaristan yeşil güç bölümünün geleceği için birlikte çalışma kararı aldı. Macaristan Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı Güç Bakan Yardımcısı Márk Alföldy-Boruss, yaptığı değerlendirmede; “Sera gazlarını azaltma istikametinde değerli bir ilerleme kaydettik. Güç arzında dijitalleşmenin gerekliliği her geçen gün artıyor. Bu alanda yenilikçi tahliller ön plana çıkmalı. Tüm bu tahlilleri, Macaristan’ın yatırım planlaması kapsamında değerlendiriyoruz” dedi.

SolarAPEX idare konseyi üyesi Besime Özderici ise Huawei ile devam eden iş iştirakleri hakkında şunları söyledi: “Daha yeşil bir gezegen inşa etmek ve gelecek jenerasyonlar için daha düzgün bir gelecek yaratmak üzere, teknolojiden yararlandık. Bu yılın başlarında SolarAPEX, Tosyalı Holding için yapılan dünyanın en büyük çatı güneş gücü santrali projesinde, Huawei Türkiye ile iş iştirakine gitti. Proje, toplam 140 MW konseyi güce sahip olacak ve karbon emisyonlarını yılda 116.525 metrik ton bedelinde azaltacak.”

Huawei, Avrupa’daki 5G dayanaklı birçok yenilikçi tahlilde de yer alıyor. Huawei ve Nova, 5G, yapay zeka ve drone teknolojilerini kullanarak, yangınların erken tespiti ve anında müdahale için yenilikçi tahliller geliştirmek üzere, Yunanistan teşebbüsü PROBOTEK ile işbirliği gerçekleştirdi. PROBOTEK’in Kurucu Ortağı ve CEO’su George Delaportas, projeyi şu sözlerle kıymetlendirdi; “Bu pilot proje; toplumsal, ekonomik ve çevresel tesirleri son derece büyük olan bir sorunun tahliline odaklanan ortak bir teşebbüstür.”

Huawei, Avusturya’daki tarım alanlarında böcek ilacı kullanımını azaltmak ve randımanı artırmak için, 5G tabanlı akıllı bir tarım tahlili geliştirmek üzere, insansız hava aracı şirketi Dronetech ile birlikte çalışıyor. Macaristan’da ise Huawei ve iş ortakları, Avrupa’nın birinci 5G akıllı demiryolu merkezini inşa ediyor.

Birleşmiş Milletler İnovasyon Stratejileri ve Dijitalleşme Kısmı (UNIDO) Lideri Marco Kamiya, aktiflikte yaptığı konuşmada; “Üretim, hizmetler ve dijital ekonomiyi birbirinden ayıran klasik sınıflandırma, artık ortadan kalkıyor. Memleketler arası kuruluşlar ve hükümetler, yapay zeka ile daha üretken bir dijital dönüşümü desteklemek için özel kesimle birlikte çalışmalıdır. Huawei’e, UNIDO’nun bu alanda değerli bir teşebbüsü olan Global İnovasyon Mükafatları tertibine verdiği dayanak için teşekkür ederiz” dedi.

Huawei ve Macaristan Kamu Hizmetleri Üniversitesi, şirketin bilişim teknolojileri alanındaki eğitim ve kültür odaklı global projesi “Gelecek için Tohumlar” programı özelinde ortak bir burs programına imza attı. Gelecek için Tohumlar burs programı kapsamında son iki yılda, 12 Avrupa ülkesinden yaklaşık 1.000 öğrenciye, toplam 5 milyon Avro burs dayanağı sağlandı.

Huawei, Rainforest Connection ve Polonya Bialowieza Ulusal Parkı işbirliği ile gerçekleşen bir TECH4ALL projesi kapsamında, tabiatın korunması ile ilgili en son faaliyetlerini de iştirakçilerle paylaştı. Bu projede yer alan uzmanlar, orman alanlarına kurulan yapay zeka takviyeli dinleme düzeneğiyle, iklim değişikliğinin biyolojik çeşitlilik üzerindeki tesirlerini araştırıyor.

Macaristan Kamu Hizmetleri Üniversitesi Rektörü Dr. Gergely Mecnun, üniversitenin Huawei ile birlikte çalıştığı bir öteki sürdürülebilirlik projesini de paylaştı. Bu proje, taşkınların önlenmesi için Tuna havzasının korunan alanlarında su idaresi araştırmalarını, treylerlere monte edilmiş akıllı bir PV tahlili kullanarak destekliyor. Dr. Gergely Mecnun mevzuyla ilgili olarak, “Değer yaratan bu işbirliği, iş dünyasından bir kurumun, akademik bir kurumu nasıl destekleyebileceğinin ve çağdaş teknolojinin etraf müdafaa araştırmalarındaki sürdürülebilir rolünün değerli bir örneğidir” dedi.

Huawei’in Çin dışında dünya genelinde bu alandaki en büyük tesisi olan Avrupa Tedarik Merkezi (ESC), 2009 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Macaristan’ın başşehri Budapeşte’ye yakın bir pozisyonda yer alan ve toplam 2.000 kişinin çalıştığı merkezde, dijital dönüşümün tamamlanmasıyla birlikte, 5G teknolojisi özelinde de kıymetli gelişmeler yaşanıyor. Bu dönüşümle birlikte, tedarik merkezinin lojistik ve üretim fonksiyonlarını desteklemek üzere; şoförsüz araçlar ve artırılmış gerçekliğe dayalı otomatik tahlilleri içeren, bir dizi 5G tabanlı Sanayi 4.0 tahlili kullanıma sunuldu.

Dönüşüm sürecinde, lojistik ve üretim süreçlerinin verimliliği değerli ölçüde artarken, özel 5G ağları sayesinde, iş ve bilgi güvenliğinde de büyük bir ilerleme gözleniyor. Tesis, kendi çekirdek ağına ve bulut yapısına misal bir lokal uç bilgi süreç sistemine sahip. Bu sistem ve 5G teknolojisi sayesinde, bilgi transferi büyük ölçüde hızlanırken, gecikme mühleti de yok denecek kadar azalıyor. Lojistik departmanında faaliyet gösteren ve 5G ağı üzerinden sunucuya bağlanan şoförsüz araçlar sayesinde, tesisteki materyal taşıma süreci; varıştan depolamaya, bileşenlerin toplanmasına ve montaj noktalarına taşınmasına kadar, büsbütün otomatik olarak işliyor. Tesiste ayrıyeten; bakım, çalışan eğitimi, yüksek hassasiyetli operasyonlar ve uzaktan teknik yardım için, Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisi kullanılıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - Betgol kirala - Ronabet kirala - Totobo kirala - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom