Teknoloji

Üstün Bilgisayarların Güç Verimliliğinden Neler Öğrenebiliriz?

Süper bilgi süreç üniteleri bir vakitler tıbbi, çevresel ve altyapı zorluklarını çözmek için büyük ölçüde bilgiyi tahlil etmek üzere ağır araştırmalarla ve bilimsel misyonlarla sonluydu. Pandemi süreci, akabinde yapay zeka (AI) ve makine tahsili (ML) üzere bulut tabanlı teknolojilere geçiş üzere olaylar nedeniyle, gelişmiş hesaplama sıkıntılarını çözmek için üstün bilgisayarlar ve hesaplama kümeleri kullanan yüksek performanslı bilgi süreç üniteleri (HPC) işletmelere girmeye başladı.

Nasıl ki kurumsal bulut bilişim, işletmelerin müşterilerle etkileşim kurması ve yeni, daha esnek bir çalışma biçimini aktifleştirmesi için yeni yollar yarattıysa, üstün bilişim de Ar-Ge suratını ve eser geliştirmeyi büyüklük sıralarına nazaran hızlandırarak inovasyon atılımları için yeni imkanlar sunmayı başardı.

Doğal olarak kimi işletmeler HPC’ye kuşkuyla yaklaşıyor ve bu teknolojilerin önümüzdeki yıllarda günlük operasyonlarla olmayacağını düşünüyorlar. Lakin, hiper birleşik altyapı ve sanal masaüstü altyapısı (VDI) üzere, görünüşte fütürist teknolojiler şirketin geleceğini şimdiden şekillendiriyor diyebiliriz.

Sonuç olarak, HPC, vakit içinde “sivil” alanda gelişen teknolojilerin bir göstergesi olarak kullanılabilir; örneğin, makul CPU’lar ve GPU’lar HPC alanında giderek daha fazla dağıtılırsa, yakında kurumsal ve orta pazarda yer alacaklarının hayli güzel bir işaretidir.

Artık bu teknolojilere dikkat etmek, kuruluşunuzun inovasyonunun ön saflarında kalmasına ve rakiplerinin önünde olmasına yardımcı olabilir. Sonuçta, HPC’deki kullanıcılar, erken benimseyen müşterilerden oluşuyor ve bu teknolojiler, daha temkinli kuruluşlar tarafından satın alınmadan evvel en yeni ve en süratli teknolojileri arayanlara hitap ediyor.

“Enerji verimliliği ve “süper hesaplama”nın yan yana gelmeyen tabirler olduğunu düşünebilirsiniz. Ne de olsa, bu makinelerin birçoğunun çalışması için bir megavattan fazla elektrik gerekiyor ve yıllık elektrik maliyetleri kolay kolay milyonlarca dolara ulaşabiliyor.

Bununla birlikte, yeni jenerasyon harika bilgisayarlar, watt başına etkileyici performans sunmaları nedeniyle kuruluşların gezegenimize karşı daha nazik olmalarına yardımcı olmakla kalmıyor, tıpkı vakitte yakıt tasarruflu yeni kuşak eserler ve tahlilleri geliştirmek için kullanılıyor.

Örneğin, 1,5 exaflop’tan fazla yüksek süreç gücü sağlamak için optimize edilmiş 3. Kuşak AMD EPYC™ CPU’lar ve AMD Instinct™ hızlandırıcılar tarafından desteklenen bir muhteşem bilgisayar olan Frontier’i ele alalım. Top500 listesinin en son kısmında, yalnızca en üst sırada yer almakla kalmıyor, birebir vakitte muhteşem bilgisayar güç verimliliğini ölçen en son Green500 listesinde de en üst sıralarda yer alıyor.

Japonya’da bir evvelki en âlâ Green500 makinesi MN-3, watt başına 39,38 gigaflop üretirken, HPE tarafından ABD Güç Bakanlığı’nın Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı için yapılan Frontier, watt başına 62,68 gigaflop’a ulaşıyor. Bu durum AMD EPYC™ işlemcilerinin ve AMD Instinct hızlandırıcılarının artık dünyanın en verimli üstün bilgisayarlarından kimilerine güç sağladığı manasına geliyor.

Finlandiya’nın Kajaani kentindeki IT Center for Science’da (CSC) bulunan pre-exascale bir makine olan Lumi, 51.6 gigaflops/watt oranıyla dünyanın en güç verimli muhteşem bilgisayarlarından biri olarak yer alıyor. Bu makine, optimize edilmiş AMD EPYC CPU’su ve düğüm başına dört AMD Instinct MI250X hızlandırıcısıyla Frontier ile misal teknolojiyi kullanıyor. Lumi’nin Top500 listesine nazaran mevcut performansı 151 petaflop’tur ve teorik olarak saniyede 550 petaflop’tan fazla bir zirve performansına sahiptir.

Ancak, bu makineleri bilhassa değişik kılan, optimize edilmiş 3. Jenerasyon EPYC CPU ve MI250X GPU’nun bellekle uyumlu yapısıdır. Datanın bir kopyasının CPU ve GPU tarafından işlendiği, uyumlu CPU-GPU belleğini destekleyerek, sistem belleğinden bilgi okumak/yazmak için daha az güç kullanılır ve en âlâ üstün bilgisayarların daha verimli çalışmasına yardımcı olur.

Bu yalnızca birkaç yıl içinde sunucu pazarında görünmeye başlayacak olan yenilikçi bir teknolojinin en güzel örneğidir. Bu sırf CPU’ların ve GPU’ların iki data kümesiyle çalışarak güç harcamasına gerek olmayacağı manasına gelmez, tıpkı vakitte hem CPU’lar hem de GPU’lar için birleşik kod yazabilecek yazılım geliştiricilerin hayatını kolaylaştırır.

Ayrıca Lumi, Kajaani’nin bölgesel ısıtma ağında atık ısının kullanılmasını sağlayan yenilikçi “serbest soğutma teknolojisine” de sahiptir. Bu teknolojinin tüm kentin yıllık karbon ayak izini 12.400 ton azaltacağı bildiriliyor.

Soğutma bilgi merkezleri toplam güç tüketiminin %40’ını kapyasabilir lakin soğutmada doğal hava akışlarını kullanarak ve Lumi üzere sıcak havanın dönem daimini önleyerek data merkezi operatörleri güç kullanımını azaltabilir ve ilgili emisyonların azaltılmasına yardımcı olabilir.

Daha sürdürülebilir bir iş yaratmak, kuruluşlar için temel bir öncelik haline geldi ve bugün giderek daha fazla şirket iklim ve/veya güç verimliliği amaçları belirliyor. Bu kuruluşlar için, dünyanın en süratli harika bilgisayarlarından kimileri, bilhassa AMD tarafından geliştirilenler tarafından alınacak dersler var.

Örneğin, AMD’nin kendi araştırması, 1200 VMS sağlamak için 10 AMD EPYC 7713 çift soketli sunucuya karşı 15 çift soketli Intel Xeon Platinum 8380 tabanlı sunucuya gereksinim duyulduğunu, bu da yaklaşık %32 oranında azaltılmış güç kullanımı manasına gelir ve kestirimi 70 metrik ton sera gazı emisyonu tasarrufu sağlar. Dahası, soket başına ve sunucu başına daha fazla çekirdek ile daha fazla işlemci gücünü çevik bir çift yahut tek soketli sunucuya sığdırmak daha kolaydır, bu da sunucu sayılarının ve ayak izlerinin daha da azaltılmasını sağlar.

Şirket sadece HPC inovasyonu ve güç verimliliğinde ön saflarda yer almakla kalmıyor, tıpkı vakitte AMD işlemcileri ve Instinct GPU hızlandırıcıları için güç verimliliğini 2020’den 2025’e kadar 30 kat artırma maksadıyla AMD’nin gelecek için daha da büyük gayeleri var. 2015-2020 ortasında sanayi trendlerinin hızlanması ve bu periyotta hesaplama başına güç kullanımında %97’lik bir azalma.

Hem iş dünyası hem de BT başkanları, üstün bilgisayar dünyasındaki en son haberlere dikkat etmekten yararlanabilir. Günümüzün muhteşem bilgisayarları, yüksek performansın ve ölçeğin ötesine geçiyor ve çevresel sürdürülebilirliğe yardımcı olmak için yüksek güç verimliliği sağlayarak yapay zeka üzere yeni kuşak bilgi süreç yollarının ve iş yüklerinin önünü açıyor.

“Süper bilgi işlem” kuruluşunuzun zihninde ön planda olan bir terim olmasa da, HPC’nin günümüzün rekabetçi pazarında önde olmak isteyen çağdaş işletmeler için süratle başvurulan bir araç haline geldiği açıktır. Ve bu teknolojinin gerisindeki AMD CPU’lar, BT altyapınızın geleceğini şekillendirebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - Betgol kirala - Ronabet kirala - Totobo kirala - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom