YouTube

Steelseries Arctis Nova 1 Oyuncu Kulaklık Seti İncelemesi

Steelseries Arctis Nova 1 yeni serinin en hesaplı ve erişilebilir modeli. Üstelik kendisinden daha yüksek fiyatlı modeller üzere tekrar 40 mm neodimyum şoförlere sahip. Yeni Nova serisi daha yeterli ses kalitesi yanında yeni bir mikrofon ile karşımızda. Binaural kayıt örnekleri, mikrofon testi ve tecrübelerimizle ayrıntılı bir inceleme hazırladık.

Technopat’ta incelediğimiz birinci Arctis Nova modeli, bütçesi yüksek olanlara tavsiye ettiğimiz Pro modeliydi. Seriyi daha düzgün anlamak isteyenler Arctis Nova Pro incelememize bakabilirler. Bu incelemenin kahramanı kaliteli sesi, öbür Nova modellerine nazaran daha uygun fiyatla buluşturmayı amaçlayan Arctis Nova 1. Bunu ne ölçüde yapıyor gelin incelememizde birlikte bakalım….

Hatırlarsanız evvelden Steelseries’in kulaklarının model isimleri Arctis 1, 3, 5, 7, 9 biçimindeydi. Şirket yeni kuşak kulaklarını eskilerinden ayırmak için yeni manasına gelen Nova ibaresini kullanıyor. Nova 1 Fiyatı…

Tüm Nova kulaklıklarla gelen ortak özellikler neler derseniz, bunların başında yüksek çözünürlüklü ses için elden geçirilmiş özel şoförler geliyor. Bunlar hala neodimyum mıknatıs kullanan 40mm çaplı şoförler lakin birtakım küçük nüanslara sahipler. Yalnızca şoförler değil, mikrofon da yeni, ClearCast gen 2 ile güncellenmiş, birazdan örnek ses kaydıyla ona da değineceğiz.


Kafa bandı çıkarılabilir ve hayli elastik.

Ergonomi noktasında tüm nova kulaklar Steelseries’in Comfort Max ismini verdiği yeniliklerle geliyor. Comfort Max bize çıkarılabilir ve ayarlanabilir baş bandı sunuyor. Bu baş bantlarında 3 tane delik var ve bunları kulaklıktaki 2 deliğe takıp birini boş bırakarak yüksekliğini ayarlayabiliyorsunuz.

Aynı vakitte kulak kaplarının da yükseklik ayarı yapılarak baş yapımıza en uygun kullanımı bulmamız sağlanmış.

Konfor demişken kulak kapları dönebildiği için kulağınızdan çıkarıp başınızı dinlendirmek istediğinizde boynunuzda bu biçimde bırakabiliyorsunuz. Köprücük kemiklerinize sert plastik değil, yumuşak dolgu materyali temas etmiş oluyor. Tıpkı vakitte bu halde dönebilmesi, kulaklığı çantanıza atıp dışarı götürmek istediğinizde düşük profilli ve taşınması kolay yapıyor.

Ergonomiyle başladık ergonomiyle devam edelim. Bir kulaklıkta beni en çok rahatsız eden şey bu dolgu materyalinin gereğince yüksek olmamasıdır, yani kulak kapları gereğince derin olmayınca kulağımın kıkırdakları içerdeki sert plastiğe baskılanınca kısa mühlet sonra kulaklığı çıkarmak istiyorum.

Nova 1’de kulak kaplarındaki yastıkların derinliği 2.5cm. Bu derinlik düzgün, fakat deliklerin çapı benim kulağım için biraz küçük geldi. Arctis Prime’daki devasa kulak kaplarının rahatlığını aramadım değil.

Arctis Nova 1 serinin bütçe odaklı versiyonu olduğu için büsbütün plastik gövde görüyoruz bu kulaklıkta. Arctis Nova Pro ve Arctis Prime üzere üst düzey kulaklıklarda gördüğümüz metal baş bandını bu kulaklıkta göremiyoruz yani.

Kulaklık üzeri denetimler epeyce sade, bir tane mikrofon sessize alma tuşu, bir de analog ses düzeyi tekeri görüyoruz. İrtibat olarak 4 pinli TRRS uçlu jack kabul ediyor kulaklık. Hoş haber, buradaki kablo çıkarılabilir yapılmış. Steelseries kutuya hem iki ucu bu tip olan bir kablo hem de eski bilgisayarlar için bir ucu 4 pinli, öbür uçta 2 pinli jack bulunan kablo koymuş.

Kulak kaplarındaki yastıklar çıkarılabilir yapılmış lakin Steelseries’in sitesi Türkiye’ye gönderim yapmadığı için bu tıp yedek aksesuarları ülkemizde edinmek zorlaşıyor. Örnek olarak yapay deri kulak yastıklarını bu linkte bulabilirsiniz. Kulaklığın en çabuk eskiyen kısımlarından birisinin bu yastıklar olduğu düşünüldüğünde, kullanıcılar cuzzi bir ölçüye kulaklığını yenileyip kullanmaya devam edebilecekken yeni bir kulaklık almak zorunda kalabilir. Umarım bu aksesuarları ülkemizde satın almak kolaylaşır.

Kulaklığı kullanmak için tek yuva 3.5mm analog jack olduğundan ötürü PC, Mac, 3.5mm jack’ı olan tüm akıllı telefonlar ve oyun konsollarıyla uyumlu.


Arctis Nova’nın gizlenebilir mikrofonuna çarçabuk hal verilebiliyor.

Ben hala Nova serisinin mikrofonu yerinden çıkarmanın sıkıntı olduğunu düşünüyorum, daha bariz bir çıkıntı yapılabilirmiş. Şu anki haliyle yerinden çıkarmak çok pratik değil, yağlı bir cildiniz varsa parmağınız kayıyor, bu çıkıntı biraz daha bariz yapılabilirmiş. Onun dışında mikrofonun herşeyinden mutluyum, basitçe hal verilebiliyor ve formunu koruyor. Kutudan mikrofon köpüğü çıkmadığı için ağzınıza çok yakın kullandığınızda sert sessiz harfler patlamaya sebep olabilir. Çok maliyetli bir şey değil, üst düzey modellere bunu koyup Nova 1’e koymamaları yanlış bir siyaset.

Mikrofonun testimizi videomuzda dinleyebilirsiniz. Bu fiyata bu kalitede bir ses alan mikorofon bu kulaklık setinin en hoş yanlarından.

Ses düzeyi istendiğinde çok yükseğe çıkarılabiliyor ve dolgu gereci olarak kullanılan köpük gereç kabul edilebilir bir akustik izolasyon sunuyor. %70 düzeyinde müzik açtığınızda tabanınızda çalan davul zurnayı bile duymayacak hale geliyorsunuz.

Ses kalitesi ise frekans karşılığı güzelleştirilen yeni kuşak şoförler sayesinde daha net ve istikrarlı. Elektronik dans müziği sevenlerdenseniz bass’lar gümbür gümbür geliyor. Bu tabi müzikte olduğu kadar FPS, aksiyon oyunlarında da tesirini deneyim edebileceğiniz bir şey.

Düşük, orta ve yüksek frekanslar net halde ayırt edilebiliyor ve bir oyuncu kulaklığı olmasına karşın nötr bir ses karakteristiğine sahip. Yani oyunculuğun yanı sıra amatör mixing ve görüntü kurgu kulaklığı olarak da kullanılabilir.

  • Mikrofon basitçe gizlenebiliyor ve göze batmıyor.
  • ClearCast Gen2 gürültü engelleyici mikrofon kaliteli ses alıyor.
  • Uygun fiyata kaliteli şoförlere ve âlâ ses kalitesine sahip
  • Çıkarılabilir ve ayarlanabilir baş bandı.
  • Kulak kaplarının çapı küçük.
  • Plastik gövde.
  • Steelseries aksesuarları Türkiye’den satın alınamıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!