Teknoloji

Intel, Kazara 34 Çekirdekli Raptor Lake CPU’ları Sergiledi

Intel, San Jose’deki Innovation 2022 etkinliğinde Raptor Lake çiplerinin kesildiği bir silikon disk plaka (wafer) sergiledi. Yakından incelendiğinde wafer’ın üzerinde 34 çekirdekli Raptor Lake işlemciler yer aldığını görüyoruz. Bununla birlikte, Intel’in bu plakaları ezkaza sergilediği söyleniyor.

Tom’s Hardware, bu silikonların İsrail’de gösterilen Raptor Lake masaüstü silikonlarından daha büyük olduğunu fark etti. Wafer’a yakından bakıldığında, dizaynın standart Raptor Lake CPU’lara ilişkin olmadığı anlaşılıyor. Gördüğünüz üzere, çekirdekler tipik Raptor Lake kalıbında gördüğümüz formda iki sıra halinde yatay olarak hizalanmamış.

Intel, resmi sunumunda 8 adede kadar Performans ve 16 adede kadar verimlilik çekirdeği sunan 13. Jenerasyon masaüstü serisini duyurmuştu. Raptor Lake-S ailesinin işvereni Core i9-13900K, bildiğiniz üzere 24 çekirdeğe sahip. Ezkaza sergilenen wafer ise şimdi açıklanmayan 34 çekirdekli yongalar içeriyor.

Mavi ekibin 34 çekirdekli bir masaüstü varyantı sunması pek muhtemel görünmüyor. Bu silikon disk plakalar Sapphire Rapids sunucu işlemcilerinde kullanılacak olabilir, fakat Raptor Lake markası açık bir halde görünüyor. Yonga kalıbı, LGA1700 soketli standart masaüstü işlemcilerde yer verilen kalıptan daha büyük görünüyor. Bu nedenle Threadripper serisine rakip olacak, iş istasyonlarına yönelik bir seride kullanılma ihtimali yüksek.


13. Kuşak Raptor Lake işlemcilerde kullanılan standart CPU kalıbı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!