Teknoloji

Kozmik Bilim Kurgu ve Fantastik Sinema Festivali’nin İkinci Gününde Bilim ve Sanatın Birlikteliği Konuşuldu

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla, Beyoğlu Belediyesi’nin mesken sahipliğinde, Memleketler arası Bilim ve Sanat Yaratıcıları Derneği’nin tertibiyle düzenlenen Evrensel Bilim Kurgu ve Fantastik Sinema Festivali, 28 Eylül tarihinde sinemaseverlerle buluşmaya başladı. Şenliğin ikinci gün programı Akademi Beyoğlu’nda gerçekleşen söyleşilerle devam ederken; bilim, sanat ve fantastik dünyasının başarılı isimleri iştirakçilerin alana ait merak ettiği soruları yanıtladı.

Yaratıcı niyetin bilim ve sanatla bir ortaya geldiği Kozmik Bilim Kurgu ve Fantastik Sinema Festivali’nde moderatörlüklerini şenliğin idari yöneticisi Filiz Dağ, şenlik direktörü Gülşah Elikbank, şenliğin sanat direktörü Kerem Akça ve şenlik koordinatörü Melis Kalkan’ın yaptığı söyleşi serisi gençlerin ağır iştirakiyle gerçekleşti. Söyleşiler sırasında Uluslararası Bilim ve Sanat Yaratıcıları Derneği’nin kuracağı akademinin de muştusu verildi.

Söyleşiler kapsamında “Görsel Efektlerle Bilim ve Sanat” başlığı altında direktör ve sanatçı Onur Şentürk ile şenliğin kreatif tasarımcısı Atilla Erkmen ağırlanırken; görsel yönetmen Onur Can Çaylı da videokonferansla iştirak sağladı. Filiz Dağ’ın moderatörlüğündeki söyleşide bir hayalle başlayan US3F’in bugün gerçek olduğunun altı çizilirken; Atilla Erkmen, kağıda konan tek bir çizgiyle başlayan kıssaların her vakit devam edeceğini söz etti. Akla dayalı yaratımların, yeni bir cihan kurabileceğinin vurgulandığı söyleşide Onur Can Çaylı, teknik sanatın kıymeti üzerinde durdu. Onur Şentürk ise sanatın sanayi ile birleştiğinde ekonomik açıdan da mana kazandığını belirtti.

Gülşah Elikbank’ın moderatörlüğünde gerçekleşen “Bilim ve Sanatın İşbirliği” söyleşisinde Tevfik Uyar, yeni jenerasyonun okuyarak değil izleyerek ve Metaverse üzere farklı dünyaları deneyimleyerek kendini var ettiğinin üzerinde durdu. Her vakit edebiyatın apayrı bir yerinin olduğunu tabir eden Doğu Yücel ise insanlığın ebediyen ilerleme kaydettiğini belirtirken, edebiyatın güzel öykü bulma konusunda sinema ve televizyonun önünde olduğunu söz etti.

Çizgi Romandan Bilim Kurguya” söyleşisinin moderatörlüğünü şenlik koordinatörü Melis Kalkan yaparken; çizgi roman yazarları Devrim Kunter ve Memo Tembelçizer’in ağırlandığı söyleşide yapay zekâ ile çizgi roman yaratmak mümkün mü sorusu üzerinde duruldu. Tembelçizer, bu yeni dünyada izlenecekler ve okunacaklar noktasında alternatiflerin de arttığını belirtti.

Festivalin sanat direktörü Kerem Akça ile şenlik direktörü Gülşah Elikbank’ın moderatörlüğündeki söyleşide “Edebiyatta Alışılmamış Türler” yaratan yazarlar Mehmet Berk Yaltırık ve Birol Tezcan yaratım süreçlerine dair bilgiler paylaştı. Yaltırık, insanın anlatma gereksiniminden ötürü edebiyatın ebediyen var olacağını belirterek sanatın kent efsaneleriyle sürecek yanına dikkat çekti. Tezcan ise geçmişte olanların bugüne yansıdığını söyleyerek, meddahlıktan günümüze ulaşan sanata sahip çıkarak geleceğin kurulabileceğini söyledi.

Sinemada Farklı Arayışlar” söyleşisinde de Elikbank ile Akça moderatörlüğü üstlenirken; senarist ve yönetmen Onur Ünlü, fantastik tipindeki üretimlerde ısrar etmenin ve karşı gelinen yeni üretimlerin üstüne gitmenin değerini vurguladı. Yönetmen Can Evrenol ise seyircilere sinemanın yaratıcı gücünden bahsederken, Yeşilçam üzere iz bırakmış bir sinemanın ehemmiyetinin, fantastik çeşidine yaslanıyor olmasından ve periyodun çizgi roman kültüründen geldiğini söz etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi