Teknoloji

IBM’in yapay zeka takviyeli işlemcisi 23 milyar transistöre sahip!

Geçtiğimiz yıllarda bilgisayarların verimliliğini artırabilmek için bir çok yeni teknoloji hayatımıza girdi. Bunların başında ise yapay zeka (AI) geliyor. Teknolojinin birçok alanında karşımıza çıkan AI, bilgisayarlarda da bir.çok farklı formda kullanılabiliyor.

IBM AIU işlemci ile yapay zekanın benimsenmesini hızlandıracak

Yapay zeka konusunda büyük yatırım yapan şirketlerden bir tanesi de IBM olarak öne çıkıyor. IBM Research, geçtiğimiz gün yapay zekayı (AI) hızlandırmak için geliştirdiği en son işlemciler hakkında bilgi yayınladı.

Artificial Intelligence Unit (AIU) olarak isimlendirilen en yeni IBM işlemcisi, bir PCIe yuvası ile ilişki kurularak AI teknolojisinin benimsenmesini kolaylaştırmaya odaklanıyor. IBM AIU, 23 Milyar transistör tarafından desteklenen bir işlemciye sahip bir PCIe kartı olarak karşımıza çıkıyor.

TSMC tarafından üretildiği öngörülen işlemciler 5 nm teknolojisiyle ortaya konuyor. IBM pek fazla detay vermemiş olsa da, AIU’nun IBM Z16 anabilgisayarının çekirdeği olan Telum çipinde bulunan bir AI işlemci kullandığını biliyoruz. AIU, Telum’un AI motorunu kullanıyor ve onu 32 çekirdeğe kadar ölçeklendirerek yüksek verimlilik elde edebiliyor.

Şirket, kurumsal yapay zekanın benimsenmesinin iki ana faydasını vurguluyor. Birincisi, daha düşük hassasiyeti benimsemek ve 32-bit formatların dörtte biri boyutunda olmasına karşın tek-bit yapılarda daha fazla hassasiyet ve benzeri sonuçlar ortaya koymak.

Yapay zekanın benimsenmesinin öteki faydası ise birden fazla AI hesaplaması matris ve vektör çarpmasını içerdiğinden, çok emelli bir CPU’dan daha kolay bir sisteme sahip olması olarak gösteriliyor. IBM AIU’nın ayrıyeten dataları bir hesaplama motorundan başkasına direkt göndermek ve muazzam güç tasarrufu sağlamak üzere tasarlandığı belirtiliyor.

Yapay zekayı hızlandırma konusunda IBM, mevcut AI çiplerinin gayesinden daha karmaşık problemleri çözmek için yeni AIU işlemcileri ile dala farklı bir açıdan bakıyor. Pekala siz IBM’in yani AI takviyeli işlemcisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!