Teknoloji

İkinci el piyasası atağa geçti! Ekran kartı fiyatları düşecek mi?

Kripto para madenciliğine ilginin azalmasıyla birlikte, ekran kartı piyasasında kademeli bir formda fiyat düşüşü gerçekleşti. Yayınlanan rapora nazaran ekran kartı üreticileri, 2009 mali krizinden bu yana en büyük çöküş ile sarsıldı. Ekran kartı pazarı, ikinci el piyasasındaki rekabet nedeniyle güç günler geçiriyor.

Ekran kartı pazarı krizde! Üreticiler, ikinci el piyasasına yenik düştü

Tedarik ve çip krizinin olumsuz tesirleri, başta teknoloji olmak üzere birçok bölümde devam ediyor. Kripto para madenciliği nedeniyle krizlerden en az etkilenen dallardan biri olan ekran kartı piyasası, 2022’de süratle düşüşe geçti.

Madenciler, kripto paraların bedel kaybı nedeniyle kullandıkları aygıtları satmaya başladı. Ekran kartı piyasasında ikinci el eserlere istek artarken, üreticiler için bu durum son devirlerde sorun haline geldi.

Yayınlanan raporda, kullanıcıların oluşturdukları sistemlere harici ekran kartı alma oranının yüzde 6 düştüğü belirtiliyor. Analistler, işlemci pazarının ise geçtiğimiz ikinci çeyrek raporlarına oranla yüzde 5.7 düşüş yaşadığını tabir ediyor.

ABD’de yaşan kullanıcılar, sıfır fiyatı 1.300 dolar olan Nvidia RTX 3080Ti modelinin ikinci elini ortalama 480 dolara satın alabiliyor. Sıfırı 600 dolara satılan RTX 3070 ise ikinci el pazarında 200 dolar fiyat etiketine sahip.

Konu hakkında açıklama yapan Jon Peddie, “Nvidia, AMD ve Intel başta olmak üzere birçok şirket, pazardaki düşüşün nedenini kripto para madenciliğinin azalmasına bağlıyor. Çin’in kripto para madenciliğini yasaklaması, ABD ambargoları ve pandemi periyodunda satışlarda yaşanan olağandışı artışın da tesiri büyük. Görünüşe nazaran ekran kartı üreticileri başta olmak üzere teknoloji firmalarını sıkıntı bir dördüncü çeyrek mali periyodu bekliyor.” dedi.

Yayınlanan rapordaki şirket ayrıntıları ise şu biçimde:

  • Intel: Pazar hissesi yüzde 10.3, sevkiyatlar yüzde 4.7 arttı.
  • AMD: Pazar hissesi yüzde 8.5, sevkiyatlar ise yüzde 47.6 azaldı.
  • Nvidia: Pazar hissesi yüzde 1.87, sevkiyatlar ise yüzde 19.7 azaldı.
  • Genel olarak, sıfır ekran kartlarındaki talep yüzde33 azaldı. Ekran kartı sevkiyatı ise bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 10.3 azaldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al