Teknoloji

İmkansız gerçek oldu! Saniyede 1,8 petabit suratında internet

İnternetin gelecekte alıştığımızdan çok daha süratli olacağı kesin. Fakat bu değişime hazırlanmak için bol ölçüde vaktimiz var. Avrupa’daki bir araştırma grubu, dünyadaki en süratli internet temaslarını gölgede bırakan süratlerde bilgi iletiminin yeni bir yolunu geliştirdi ve bunu sadece kolay bir çip ve ışık huzmesi kullanarak yaptılar.

Danimarka Teknik Üniversitesi ve İsveç’teki Chalmers Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılardan oluşan grup, bir ışık demetini 8.000‘den fazla farklı renk frekansına bölmek için fotonik bir çip kullanan bir sistem tasarladı. Her renk izole edildi ve bilgi taşımak için farklı bir ortam olarak kullanıldı.

Saniyede 1,8 petabite ulaştı

Araştırmacıların “frekans tarağı” ismini verdiği teknoloji, testlerde saniyede 1,8 petabit üzere etkileyici bir sürate ulaştı. Bir petabit, bir milyon gigabit yahut 125.000 gigabayta eşittir. Öteki bir deyişle, yapılan deney 1.800.000.000 Mbps‘lik faal bir data transfer suratına ulaştı.

Çipi geliştiren araştırma kümesinin lideri ve Chalmers Teknoloji Üniversitesi profesörü Victor Torres Company yaptığı açıklamada “Bu çipin özelliği, fiber optik bağlantı için ülkü özelliklere sahip bir frekans tarağı üretmesidir – yüksek optik güce sahiptir ve gelişmiş optik irtibat için farklı olan spektral bölge içinde geniş bir bant genişliğini kapsar” diyor ve ekliyor: “Hatta, kimi karakteristik parametreler dizaynla değil tesadüfen elde edildi. Lakin, grubumun uğraşlarıyla, artık süreci bilakis çevirebiliyor ve telekomünikasyondaki gaye uygulamalar için yüksek tekrar edilebilirliğe sahip mikro petekler elde edebiliyoruz.”

Nasıl bir otoyolun kapasitesi daha fazla şerit eklenerek genişletilebiliyorsa, bilgi iletmek için de daha fazla kablo eklenerek internet suratları artırılabilir. Lakin internetin kapasitesini artırmak için bu maliyet açısından gerçek bir formül değil. Araştırmacılar, mevcut altyapının bilgileri daha verimli bir biçimde taşıma formunu güzelleştirmenin yollarını araştırıyorlar, bu da son rekor kıran araştırmayı daha da etkileyici kılıyor.

Dünyanın en süratli interneti Monako’da

Karşılaştırma için belirtmek gerekirse, 2023 itibariyle dünyanın en süratli internetine sahip olan Monako’da ortalama internet suratı 262 Mbps. Bu, Danimarka-İsveç grubunun ulaştığı suratların sadece %0,0000146’sı. Global ortalama internet suratı ise yalnızca 69,14 Mbps ile çok daha az.

NASA için çalışacak kadar şanslıysanız, uzay ajansının 91.000 Mbps’ye kadar suratlara ulaşabildiği bildirilen özel gölge ağı “ESnet”ten faydalanabilirsiniz. Lakin bu sürat bile frekans tarağının tek bir milimetre kareden daha az optik kabloyla elde edebileceği suratın çok küçük bir kısmına denk geliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al