Telefon

Instagram’dan yahut WhatsApp’tan gelen bu iletileri sakın açmayın! Dakikalar içinde banka hesabınız boşaltılabilir

Dijital dönüşümün lokomotifi internetin bizlere en büyük armağanlarından birisi de toplumsal medya. Gerçek ve yerinde kullanıldığında insanlara büyük yarar sağlayan bu platformlarda maalesef can sıkıncı olaylar da yaşanabiliyor. Bunun en büyük örneği toplumsal medya dolandırıcılığı. İnsanların binbir zorluklarla kazandığı paralara göz diken dolandırıcılar her geçen gün adeta pes dedirten usullerle insanları mağdur etmeye devam ediyorlar. Bu nedenle Instagram ve WhatsApp başta olmak üzere toplumsal medya platformlarındaki hesaplarınıza gelen bu iletileri sakın açmayın.

Instagram ve WhatsApp hesaplarınıza gelen bu iletileri açmayın

Sosyal medya dolandırıcıları kullanıcıları en hassas olduğu yerlerden vururlar. Bunlara örnek verirsek; Instagram DM üzerinden gaye kullanıcıya bir ileti gönderilir, telif hakkı ya da platform kurallarını ihlal ettiği münasebeti ile hesabının 24 ila 48 saat içerisinde kapatılacağı söylenir. Bu cins iletilerin altında her vakit bir de link olur ve amaç kullanıcının huzursuz edilerek bu linke tıklaması için ortam hazırlanır. Bu noktada belirtmek istediğimiz tek şey, toplumsal medya platformları hiçbir vakit DM üzerinden kullanıcıyla bağlantıya geçmez.


Instagram ve WhatsApp hesaplarınıza gelen bu iletileri açmayın

Hedef kullanıcı bir sefer bu tuzağa düştüğünde, yani linke tıkladığında maalesef dolandırıcılar maksatlarına ulaşmış olur. Dolandırıcılar bu noktada gayenin toplumsal medya hesabını ele geçirir, ve hatta yapabilirlerse banka hesaplarını bile boşaltabilirler. Bunun dışında ele geçirilen hesap, öteki hesapları tuzağa düşürmek için de kullanılır.

Dolandırıcıların bu noktada sıklıkla tercih ettiği sistemlerinden biri de ”X isimli bireye çok teşekkür ederim, onun sayesinde X TL para kazandım” üzere paylaşımlar olur. Çoklukla bu paylaşımlarda binlerce TL para yahut daha berbatı hesabı ele geçirilen kullanıcının isminin ve öbür ferdî bilgilerinin yer aldığı uydurma banka dekontlarının bir imgesi yer alır. Bu sayede kelam konusu hesabın takipçilerine düzmece bir itimat duygusu aşılanır.

2019 yılında patlak veren koronavirüs pandemisi de bu çeşit dolandırıcılıklara alet edildi. Geçen yıl ortaya çıkan birçok haberde kullanıcılara sosyal medya platformlarından kelamda ”Pandemi Dayanak Başvurusu” için düzmece formların yer aldığı linkler gönderildi. Bu bildiriler da maalesef üstte belirttiğimiz üzere daha evvel hesapları çalınan, yani amaç kullanıcıyla irtibatlı olan hesaplardan gönderildi. Tuzağa düşerek bu linklere tıklayanların paraları çalındı.

Sosyal medya dolandırıcılığı yalnızca üstte anlattıklarımızla hudutlu değil. Bu noktada dolandırıcılar; terör, taciz ve özel fotoğraflar üzere hassas ve önemli hususlarla insanları hem maddi hem de manevi manada mağdur etmeye devam ediyorlar. Şayet size de platform farketmeksizin bu türlü bir bildiri geldiyse yapmanız gereken şey katiyetle iletide yer alan link gibisi kontaklara tıklamamak. Bunun dışında iletide link yer almıyorsa ve sizden daha diğer bir şey isteniyorsa, karşı tarafa küçük bir test yapabilirsiniz yahut hesap sahibiyle bir formda bağlantıya geçerek iletisi doğrulayabilirsiniz.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha evvel bu üzere durumlarla karşılaştınız mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking