Teknoloji

Intel Açık, Yazılım Öncelikli Yaklaşımla Geliştirici İnovasyonunu Hızlandırıyor

Intel Innovation’ın 2. gününde Intel, açık bir ekosistemi teşvik etmeye yönelik uğraşlarının ve yatırımlarının silikondan sistemlere, uygulamalara ve yazılım yığınının tüm düzeylerinde topluluk inovasyonunu nasıl katalize ettiğini gösterdi.

Marka, Intel Innovation aktifliği kapsamında birebir vakitte İstanbul’da da Intel EMEA IOT ve AI Satış Yöneticisi Ediz Altun’un iştiraki ile bir basın buluşması gerçekleştirdi. Yapay zekâ, güvenlik ve kuantum bilişim alanlarında geliştiricileri destekleyecek yeni araçların tanıtıldığı ve yeni Project Amber doğrulama hizmetinin birinci müşterilerinin açıklandığı Intel Innovation aktifliği ile ilgili olarak Ediz Altun; “Dijitalleşme yolunda bugün ve gelecekte karşılaşılacak sıkıntılara karşı genişleyen bir platform, araç ve tahlil yelpazesi aracılığıyla Intel, geliştiricilerin daha üretken olmalarına ve olumlu toplumsal yarar potansiyellerini gerçekleştirebilmelerine yardımcı olmaya odaklanıyor.” dedi.

“Birlikte ve daima inovasyon yapmamızı sağlayacak açık bir ekosistemi güçlendirerek yazılım öncelikli stratejimizi gerçekleştiriyoruz” diye belirten Intel’in Teknolojiden Sorumlu Lideri Greg Lavender, kelamlarına şöyle devam etti: “Geliştirici topluluğunun kararlı üyeleriyiz ve donanım ve yazılım varlıklarımızın genişliği ve derinliği, ortak inovasyon ve işbirliği yoluyla herkes için fırsatların ölçeklendirilmesini kolaylaştırıyor.”

Lavender, iki günlük geliştirici odaklı aktifliğin ikincisi için yaptığı açılış konuşmasına, geliştiricilerin çözmeye çalıştıkları muhakkak bir sorun için en düzgün mimariyi seçmelerine imkan tanıyan sanayiler ortası, açık, standartlara dayalı bir programlama modeli olan oneAPI ile başlayarak, Intel’in açıklık, seçim ve itimada olan bağlılığını vurguladı. OneAPI’nin benimsenmesi ve uygulanmasında kaydedilen ilerleme üzerine kurulan teşebbüs, oneAPI’nin gelecekteki tarafını şekillendirmek ve geliştiricilerin, yazılım satıcılarının, ulusal laboratuvarların, araştırmacıların ve silikon satıcılarının değişen muhtaçlıklarını karşılamak için bir topluluk forumuna dönüşüyor.

Artık oneAPI geliştirme topluluğunun sorumluluğunu, açık standartlar geliştirme ve SYCL ve oneAPI araçlarının platformlar ortası uygulamalarını sağlama konusunda uzmanlık ve tecrübe sahibi bir Intel iştiraki olan Codeplay üstlenecek.

Intel, bu oneAPI spesifikasyonlarını temel alan geliştirici araçları ve erişimi kolay araç setleri sunmaya devam edecek. Intel’in en yeni ve gelecek CPU, GPU ve FPGA mimarilerini destekleyecek ve açık kaynak SYCLomatic uyumluluk aracı üzere araçlar içerecek olan Intel oneAPI 2023 araç setleri Aralık ayında piyasaya sürülecek. SYCLomatic, CUDA kaynak kodunun SYCL kaynak koduna dönüştürülmesine yardımcı olarak, geliştiricilere bilgi süreç mimarilerinde seçenek sunuyor.

Intel ayrıyeten, değerli uygulamalarda oneAPI takviyesini genişletmek ve oneAPI eğitim müfredatı geliştirmesini yaygınlaştırmak gayesiyle altı eğitim ve araştırma kurumunun daha oneAPI Mükemmeliyet Merkezi kurduğunu da açıkladı. Yeni Mükemmeliyet Merkezleri ortasında School of Software and Microelectronics of Peking University (Pekin Üniversitesi Yazılım ve Mikroelektronik Okulu), Birleşik Krallık’taki Science and Technology Facilities Council (Bilim ve Teknoloji Tesisleri Konseyi), Technion Israel Institute of Technology (Technion İsrail Teknoloji Enstitüsü), Lawrence Livermore National Laboratory (Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı, LLNL) işbirliğinde University of Utah (Utah Üniversitesi), University of California San Diego ve Zuse Institute Berlin bulunuyor.

Hızlı, verimli ve sanayiye özel bir biçimde yeni yapay zekâ tahlilleri oluşturmak isteyen geliştiriciler için Intel, sıhhat dalına yönelik üç yeni yapay zekâ referans kiti yayınladı: doküman otomasyonu, hastalık varsayımı ve tıbbi görüntüleme ile tanılama. Geliştiriciler Temmuz ayında yayınlanan dört kitin yanı sıra bunları da GitHub’da bulabilirler.

Lavender, “Hedefimiz, geliştiricilerin açık kaynak ekosistemi aracılığıyla ya da Intel tarafından sunulan eserler olarak en uygun yazılım teknolojisini elde etmelerini kolaylaştırmak” dedi. Evans Veri Corporation tarafından 2021 yılında gerçekleştirilen Global Geliştirme Anketine nazaran, geliştiricilerin yaklaşık %90’ı farkında olmasalar da Intel tarafından geliştirilen ya da optimize edilen yazılımları kullanıyor. Pek çok örnek ortasında Intel, on yılı aşkın bir müddettir Linux çekirdeğine en çok katkıda bulunan şirketlerden biridir ve yakın vakitte oneDNN performans kütüphanesinin TensorFlow’a entegre edilmesine yardımcı olarak tanınan yapay zekâ çerçevesini kullanan milyonlarca şahsa otomatik olarak 3 kata kadar performans artışı sağlamıştır.

Açık yazılım, donanım tahlilleri ve iş gereksinimlerinin kesişim noktasında yesyeni fırsatlar bulunuyor – yaygınlaştırma çalışmaları devam eden, Almanya’nın e-reçete projesinde olduğu üzere.

IBM, e-reçete tahlilini geliştirdi ve kusursuz bir müşteri tecrübesi sunarken, platform bütünlüğünü ve sıkı güvenlik ve kapalılık gereksinimini müdafaaya yardımcı olmak için Intel Software Guard Extensions’ı (SGX) Gramine’e entegre etti. Intel, Almanya ulusal dijital sıhhat kurumunun SGX inançlı enklavları tarafından sağlanan bütünlük ve kapalılığı en az değişiklikle elde etmesini sağlayan açık kaynaklı Gramine projesine en çok katkıda bulunan kuruluştur.

Birkaç ay evvel Intel Vision’da tanıtılan ve bilinmeyen bilgi süreçte doğrulama için bir hizmet olarak yazılım olan Project Amber sayesinde, daha fazla örnek üzerinde çalışılıyor. ABD’nin ileri gelen federal hükümet teknoloji yüklenicilerinden biri olan Leidos ise, Project Amber ile emektarların sıhhat bilgilerini gelecekte taşınabilir kliniklerde kullanılmak üzere korumak için bir kavram kanıtlama oluşturuyor.

Sahnede Lavender’a eşlik eden Leidos Health Group Lideri Liz Porter “Amber Projesi, Leidos’u karmaşık, kıymetli doğrulama sistemleri kurma ve sürdürme gereksiniminden kurtararak akıllı otomasyon ve yapay zekâ/makine öğrenmesi odaklı analitik üzere temel farklılığımıza odaklanmamızı sağlıyor” diye belirtti.

Açık teknolojinin diğer bir faydası da farklı uzmanlıklara sahip satıcıların ve müşterilerin sunduğu sayısız tahlillerde birleştirilebilmesidir. Red Sınır Teknolojiden Sorumlu Lideri Chris Wright görüntü konferans yoluyla sahnedeki Lavender’a eşlik ederek, Red Hat’in OpenShift Veri Science’ının “Intel’in yapay zekâ portföyüne entegre olduğunu ve böylelikle geliştiricilerin, Intel’in AI Analytics Kit ve OpenVINO araçlarını kullanarak modellerini eğitip dağıtabileceklerini” açıkladı.

Red Çizgi, Habana Gaudi eğitim hızlandırıcısını “hepsi yönetilen bir bulut hizmeti olarak uygun maliyetli, yüksek performanslı, derin öğrenme modeli eğitimi ve dağıtımı” sağlamak üzere hizmetinde kullanılabilir hale getirmek için çalışıyor. Wright ayrıyeten, “geliştiricilerin Red Çizgi OpenShift Veri Science ve Intel’in entegre yapay zekâ ve uç portföyünü kullanarak modelleri kolay kolay öğrenmelerine, test etmelerine ve dağıtmalarına yardımcı olmayı” amaçlayan ortak bir Intel ve Red Çizgi Yapay Zekâ Geliştirici Programı’nın başlatıldığını duyurdu.

Intel, gelecekte hızlandırma muhtaçlıklarını bir adım öteye taşımaya hazır olanlar için, geliştiricilerin kuantum algoritmalarını nasıl programlayacaklarını öğrenmelerine ve bu yeni teknolojiyi tam potansiyeline ulaştırmaya başlamalarına yardımcı olmak için tasarlanan Intel Quantum SDK’yı duyurdu. Intel Quantum SDK’nın beta versiyonuna şu anda Intel Developer Cloud’dan ulaşmak mümkün.

Lavender ayrıyeten Intel’in Mayıs ayında Intel Vision‘da özetlenen kuantum bilgisayarların yarattığı tehditleri ele almaya yönelik üç evreli yaklaşımının bir modülü olan kuantum sonrası kriptografiye yönelik ilerlemenin detaylarını da açıkladı. Lavender, standardizasyona ve fırsatların ve risklerin aciliyetinin artırılmasına yönelik son gelişmelerin, “2030 yılına kadar Y2Q’ya hazır ya da kuantuma karşı dirençli olmaya hazırlanan kesimimiz için ileriye dönük kıymetli adımlar olduğunu” söyledi ve ekledi: “Pek çok kişi Y2Q’nun 2000 yılındaki ‘milenyum hatası’ndan daha büyük bir tesiri olacağına inanıyor.”

Intel’in nöromorfik teknolojiyi ticari gerçekliğe taşıma gayesinin bir kesimi olarak Intel Labs, Loihi 2 araştırma yongasını temel alan istiflenebilir çok kartlı bir platform olan Kapoho Point, Lava açık yazılım geliştirme çerçevesindeki güncellemeler ve Intel Nöromorfik Araştırma Topluluğu’na (INRC) yeni üyelerin ve Intel’in sponsor olduğu sekiz üniversite projesinin eklenmesi dahil olmak üzere geliştiricilere yönelik yeni araçları açıkladı.

Intel ayrıyeten eğitim ve akademi ile iştirakler yoluyla da gelecekteki inovasyonları destekliyor. Şirket bugün, inovatif ve yıkıcı fikirleriyle yarı iletken ve bilgisayar sanayisinde araştırma ya da eğitime kıymetli katkılarda bulunan mesleğinin başındaki öğretim üyelerini ödüllendiren Intel® Yükselen Yıldız Fakülte Mükafatı programını duyurdu.

Bu yılın kazananları dünyanın dört bir yanındaki 15 farklı kuruma mensuplar ve yapay zekâdan kuantum materyallerine kadar çeşitli araştırma alanlarının yanında, inovatif öğretim usulleri ve az temsil edilen azınlıkların ve bayanların bilgisayar bilimi ve mühendisliğine iştirakinde ilerleme gösterdikleri için seçildiler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi