Teknoloji

Intel Alder Lake işlemcilerin kodları sızdırıldı! [Alder’den çekeceğin var Intel!]

Görünüşü nazaran ıntel’ın Alder Lake serisi işlemcilerin BIOS kaynak kodları, çevrimiçi olarak paylaşıldı. Muhtemelen bir anakart üreticisinde çalışan biri tarafından yahut bir Lenovo üretim ortağı tarafından sızdırılan kodların tamamı sıkıştırılmamış halde paylaşıldı. (Dosya 5,9 GB boyutunda)

Intel’in Alder Lake işlemcisi başa keder oldu

Bazı Twitter kullanıcıları, kodun 4chan’dan geldiğini sav ediyor. Dün GitHub’a giren kullanıcılar bu sabah kaldırılmadan evvel, 4chan’ın kaynak günlüklerine baktı ve kaynak kodlarının paylaşılmış olduğunu gördü. Bu kişinin muhtemelen Lenovo’yu üreten Çinli bir şirket olan LC Future Center’ın bir çalışanı olduğu düşünülüyor. (Detaylı bilgi) Sızdırılan “Kodlara” şu anda internet üzerinden erişilebiliyor.

Bir kişinin 5,9 GB’lık evrakın tamamını tahlil etmesi günler alabilir, fakat işlemciye ilişkin kimi enteresan kısımlar şu anda keşfedilmiş durumda. Görünüşe nazaran, bu sızıntıyı OEM’e bağlayan kimi argümanlar var. Bu savlardan en kıymetlisi de “Lenovo Özellik Etiketi Testi” ibaresinin kodlarda yer alıyor olması. En kaygı verici olanı, bir araştırmacının, değerli bir güvenlik riski oluşturabilecek belgelenmemiş MSR’lere ilişkin açık referansları bulmuş olması.

MSR’ler (modele özel kayıtlar), sırf BIOS yahut işletim sistemi üzere ayrıcalıklı kodların erişilebildiği özel kayıtlardır. Satıcılar bunları, yanılgı ayıklama yahut performans izleme için özel modların aktifleştirilmesi yahut makul talimat cinsleri ve özellikler üzere CPU içindeki seçenekleri değiştirmek için kullanmakta.

CPU’lar yüzlerce MSR’ye sahip olabiliyor. Intel ve AMD, bunların sırf yarısı ila üçte ikisi için evraklarını yayınlıyor. Belgelenmemiş MSR’ler ekseriyetle CPU üreticisinin saklı tutmak istediği özel evraklar oluyor. Örneğin, AMD K8 CPU içindeki belgelenmemiş bir MSR, araştırmacılar tarafından ayrıcalıklı bir kusur ayıklama modunu aktifleştirmek için keşfedilmişti. MSR’ler ayrıyeten güvenlikte kıymetli bir rol oynuyor. Intel ve AMD, CPU’larında donanım azaltmadan evvel gelen Spectre güvenlik açıklarını düzeltmek için MSR seçeneklerini kullanabiliyorlar.

Güvenlik araştırmacıları, çağdaş CPU’larda belgelenmemiş MSR’leri manipüle ederek yeni atak vektörleri oluşturmanın mümkün olduğunu açıklamışlardı. Durumu ve müşterilerin maruz kaldığı riskleri netleştirmek artık Intel’e kalmış üzere görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom