Teknoloji

Intel, Samsung ve TSMC Yonga Üretimi için Güçlerini Birleştiriyor

Intel İnovasyon Aktifliği, firmanın birçok yeni eseri duyurmasına ek olarak Samsung ve TSMC ile işbirliğini de açıklamasıyla sonuçlandı.

İki gün sürecek Intel İnovasyon aktifliğinin açılışında 13. Jenerasyon Intel Core işlemciler, genişletilmiş Intel Developer Cloud, Intel Geti bilgisayarlı görü platformu ve daha fazla grafik eseri seçeneği tanıtılıyor.

 • Intel Developer Cloud, 4. Kuşak Intel® Xeon® Ölçeklenebilir İşlemciler (Sapphire Rapids) ve Intel® Data Merkezi GPU’ları üzere yeni ve gelecekteki donanım platformlarını lansman öncesi geliştirme ve test için kullanılabilir hale getirecek.
 • Yeni tanıtılan 13. Kuşak Intel® Core™ işlemciler, dünyanın en düzgün oyun tecrübesini ve olağanüstü içerik oluşturucu performansını sunuyor.
 • Yeni Intel Geti platformu, işletmelerin bilgisayarlı görü yapay zekâsını süratle ve kolay bir biçimde geliştirmesine ve dağıtmasına imkan tanıyor.
 • Intel, yeni bir yarı iletken inovasyon çağını başlatmak için, yonga plakası üretimi, paketleme, yazılım ve chiplet ekosistemini bir ortaya getiren bir sistem dökümhanesi olarak hizmet verecek.
 • Intel, çeşitli uygulamalar için takılabilir ortak paket fotoniği mümkün kılacak olan, geleceğin yüksek hacimli paket içinde sistem yeteneklerine ait ön bilgiler verdi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Intel İnovasyon etkinliğinde bugün, donanım ve yazılım geliştiricileri Intel’in açıklık, seçim ve inanç unsurları üzerine heyeti bir ekosisteme yönelik en son gelişmelerini -silikon seviyesinde “yongalar sistemlerini” mümkün kılmak için açık standartları teşvik etmekten, verimli ve taşınabilir çoklu mimarili yapay zekâya imkan sağlamaya kadar- dinlemek için bir ortaya geldi.

Ayrıca Intel, geliştiricilerden oluşan geniş ekosisteminin zorlukların üstesinden gelmesine ve yeni kuşak inovasyonlar sunmasına yardımcı olmayı amaçlayan bir dizi yeni donanım, yazılım ve hizmeti de sergiledi.

“Önümüzdeki on yılda her şeyin dijitalleşmesinin devam ettiğine şahit olacağız. Beş temel teknoloji harika gücü -bilgi süreç, bağlanabilirlik, altyapı, yapay zekâ ve algılama- dünyayı deneyimleme biçimimizi derinden şekillendirecek,” diye konuşan Intel CEO’su Pat Gelsinger, şöyle ekledi: “Bu geleceği hem yazılım hem de donanım odaklı geliştiriciler inşa edecek. Bu geliştiriciler, mümkün olanı geliştiren gerçek sihirbazlardır. Bu açık ekosistemi geliştirmek, dönüşümümüzün merkezinde yer alıyor ve geliştirici topluluğu başarımız için son derece kıymetli.”

Erken Donanım ve Kolaylaştırılmış Yapay Zekâ ile Geliştirici Üretkenliğini Artırma

Gelsinger aktifliğin açılış konuşmasında, geliştiricilerin karşılaştığı bir dizi zorluğa -satıcıya bağımlı kalma, en yeni donanımlara erişim, üretkenlik, piyasaya sunma müddeti ve güvenlik gibi- değindi ve aşağıdakiler dahil olmak üzere bu zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olacak çok sayıda tahlili tanıttı:

 • Intel Developer Cloud’da yeni ve gelecek teknolojiler bir tık uzakta: Sonlu bir beta denemesiyle başlayan Intel Developer Cloud, geliştiriciler ve iş ortaklarının, piyasaya sürülmelerinden birkaç aya ila bir yıl evvel Intel teknolojilerine erken ve verimli erişimini sağlayacak halde genişletildi. Beta müddetince, seçilen müşteriler ve geliştiriciler 4. Jenerasyon Intel® Xeon® Ölçeklenebilir işlemcileri (Sapphire Rapids), yüksek bant genişlikli belleğe (HBM) sahip 4. Kuşak Intel® Xeon® işlemcileri, Intel® Xeon® D işlemcileri, Habana® Gaudi®2 Derin Öğrenme hızlandırıcılarını, Intel® Bilgi Merkezi GPU’sunu (kod ismi: Ponte Vecchio) ve Intel® Data Merkezi GPU Flex Series’ı da içeren Intel’in en yeni platformlarının birçoklarını önümüzdeki haftalarda deneyip test edebilecekler.
 • Daha süratli ve daha kolay inşa edilen bilgisayarlı görü yapay zekâsı: Yeni ve işbirliğine dayalı Intel Geti bilgisayarlı görü platformu (eski ismiyle “Sonoma Creek”), data bilimcilerden alan uzmanlarına kadar kurumdaki herkesin tesirli yapay zekâ modellerini süratli ve kolay bir formda geliştirmesine imkan tanıyor. Intel Geti; data yükleme, açıklama ekleme, model eğitimi ve tekrar eğitim için tek bir arabirim sayesinde, model geliştirmek için gereken süreyi, yapay zekâ uzmanlığını ve maliyeti azaltıyor. OpenVINO için yerleşik optimizasyonlar sayesinde, gruplar inovasyon, otomasyon ve üretkenliği artırmak için işletmelerinde nitelikli bir bilgisayarlı görü yapay zekâsını dağıtabilir.

Intel Developer Cloud; Intel oneAPI araç setleri ve Intel Geti platformu dahil olmak üzere, performansı optimize etmek için tasarlanan geliştirici araçları ve kaynaklarıyla birlikte, Intel platformlarında oluşturulan tahliller için piyasaya sürme mühletini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Genişletilmiş Teknoloji Portföyü Esneklik ve Seçenek Sunuyor

Gelsinger bu vesileyle Intel’in eser portföyündeki en son gelişmeleri de sundu:

 • Masaüstü işlemci performansı için yeni bir standart: Amiral gemisi Intel Core i9-13900K’nın başını çektiği 13. Jenerasyon Intel Core masaüstü işlemciler, kullanıcıların tek iş parçacıklı performansta %15’e kadar, çok iş parçacıklı performansta ise %41’e kadar daha yüksek performansla daha yeterli oyun oynamasına, yaratmasına ve çalışmasına yardımcı oluyor.
 • Intel GPU’lar için büyük bir adım: Gelsinger, Intel için kıymetli bir büyüme alanı olan Intel’in grafik eserleriyle ilgili güncellemeleri açıkladı. Ponte Vecchio kod isimli Intel Bilgi Merkezi GPU’lu sunucu blade’leri, Aurora üstün bilgisayarına güç sağlamak için Argonne National Laboratory’ye gönderilmeye başlandı.
 • Flex Series GPU’lar için yeni iş yükleri: Ağustos ayında duyurulan Intel Data Merkezi GPU Flex Series, müşterilere çok çeşitli görsel bulut iş yükleri için tek bir GPU tahlili sunuyor. Bu GPU artık OpenVINO, TensorFlow ve PyTorch da dahil olmak üzere sanayideki tanınan yapay zekâ ve derin öğrenme çerçevelerini çalıştıracak. Yapay zekâ nörobilim müşterisi Numenta, Stanford Üniversitesi ile işbirliği halinde Flex Series GPU’muzu kullanarak MRI dataları üzerinde gerçek dünya çıkarım iş yükleri üzerinde çalışıyor ve inanılmaz performans sonuçları bildiriyor.
 • Oyunlar için yüksek sadakatli bir yapay zekâ dayanağı: Ayrık ve entegre Intel grafik eserlerinde çalışan bir oyun performansı hızlandırıcısı olan XeSS ya da öteki ismiyle Xe Muhteşem Sampling, güncellemeler yoluyla mevcut oyunlara sunulmaya başlandı ve bu yıl 20’den fazla oyunda yer alacak. XeSS SDK, artık GitHub’da da mevcut.
 • Birçok aygıt, tek tecrübe: Telefonlar (Android ve iOS) ile bilgisayarlar ortasında meselesiz temas sağlayan -dosya transferi, metin iletileri gönderme ve alma, telefon görüşmeleri ve telefon bildirimleri üzere fonksiyonlardan başlayarak- yeni bir yazılım tahlili olan Intel® Unison™, bu yılın sonlarından itibaren yeni dizüstü bilgisayarlara geliyor.
 • Talep üzerine bilgi merkezi hızlandırma: Jenerasyon Intel Xeon Ölçeklenebilir İşlemciler; yapay zekâ, analitik, ağ, depolama ve öbür güçlü iş yükleri için bir dizi hızlandırıcı içeriyor. Yeni Intel® On Demand aktivasyon modeli sayesinde müşteriler, gereksinim duyduklarında daha fazla esneklik ve seçenek için orjinal SKU’nun temel yapılandırmasının ötesinde ek hızlandırıcılar açabilirler.

Intel, Samsung ve TSMC Yonga Üretiminde Yeni Periyot Başlatıyor

Samsung ve TSMC’den başkanlar, farklı satıcılar tarafından farklı süreç teknolojilerinde tasarlanan ve üretilen chiplet’lerin gelişmiş paketleme teknolojileriyle entegre edildiğinde birlikte çalışmasını sağlamak için açık bir ekosistem oluşturmayı amaçlayan Universal Chiplet Interconnect Express (UCIe) konsorsiyumuna dayanak vermek üzere açılış konuşmasında Gelsinger’a katıldı. Gelsinger bu ekosistem için, en büyük üç yonga üreticisinin ve yarı iletken sanayisindeki önde gelen 80’den fazla şirketin UCIe’ye katılmasıyla, “artık bunu gerçeğe dönüştürüyoruz” dedi.

Gelsinger, chiplet’ler ile yeni müşteri ve iş ortağı tahlillerine imkan tanıyan bu platform dönüşümüne öncülük etmek için, şu dört ana bileşenle “Intel ve Intel Foundry Services’ın sistem kuruculuğu çağını başlatacağını” açıkladı: plaka üretimi, paketleme, yazılım ve açık chiplet ekosistemi. Gelsinger, “Bir vakitler olanaksız olduğu düşünülen inovasyonlar, yonga üretimi için büsbütün yeni imkanlar yarattı” diye konuştu.

Intel, geliştirilmekte olan bu çeşitten öbür bir inovasyona ait ön bilgiler verdi. Bu inovasyon, çığır açan bir takılabilir ortak paket fotonik tahlilidir. Optik kontaklar bilhassa data merkezinde yongadan yongaya yeni bant genişliği düzeyleri sağlama konusunda umut vaat etmekle birlikte, üretim zorlukları onları savunulamayacak kadar kıymetli bir hale getiriyor. Intel araştırmacıları bu zorluğun üstesinden gelmek için, üretimi kolaylaştıran ve maliyetleri düşüren takılabilir bir konektörü bulunan, gelecekteki yeni sistem ve yonga paketi mimarileri için imkanlar sunan, sağlam, yüksek verimli, cam tabanlı bir tahlil geliştirdiler.

Geleceği inşa etmek için yazılımlar, araçlar ve eserler gerektiği üzere, finansman da gerekiyor. Intel bu yılın başlarında, başlangıç kademesindeki start-up’ları ve döküm ekosistemi için yıkıcı teknolojiler geliştiren esaslı şirketleri desteklemek gayesiyle 1 milyar dolarlık IFS İnovasyon Fonu’nu başlattı. Şirket, yarı iletken yığınının bütününde inovasyonlar yapan çeşitli bir küme olan fon alan şirketlerin birinci tipini bugün duyurdu. Aşağıdakiler, bu birinci çeşitte yer alan şirketler ortasında yer alıyor:

 • Veri merkezi genelinde performans darboğazlarını ortadan kaldırmak için maksada yönelik data ve bellek irtibat tahlillerinde başkan olan Astera.
 • SoC performansını ve güç tüketimini güzelleştirmeye yardımcı olan ve saat dağıtım zorluklarını çözen eşsiz bir platformla zamanlama kapanışını kolaylaştıran Movellus.
 • Açık kaynaklı RISC-V komut seti mimarisine dayalı yüksek performanslı çekirdekler geliştiren SiFive.

Notlar

7 Eylül 2022 prestijiyle 12. Jenerasyon Intel Core i9-12900K, AMD Ryzen 9 5950X ve AMD Ryzen 7 5800X3D ile karşılaştırma dahil olmak üzere 13. Kuşak Intel Core işlemcilerin performansına ve eşsiz özelliklerine dayanan Dünyanın En Uygun Oyun Tecrübesi. Detaylar için PerformanceIndex adresini ziyaret edebilirsiniz.

Intel Unison tahlili şu anda sadece Windows tabanlı bilgisayarlardaki uygun Intel® Evo™ dizaynlarında kullanılabilir ve sırf Android ya da iOS tabanlı telefonlarla eşleştirilebilir; tüm aygıtlar desteklenen bir işletim sistemi sürümünü çalıştırmalıdır. Suram ihtiyaçları de dahil olmak üzere detayları Performance Evo adresinde bulabilirsiniz. Sonuçlar farklılık gösterebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!