Teknoloji

Intel 13. Kuşak Core İşlemcilerini Piyasaya Sürdü

13. Jenerasyon Intel Core masaüstü işlemciler, dünyanın en düzgün oyun tecrübesini ve eşsiz sürat aşırtma yeteneklerini sunuyor.

Intel bugün Intel Innovation‘da, dünyanın en süratli masaüstü işlemcisi olan 13. Kuşak Intel Core i9-13900K’nın başını çektiği 13. Kuşak Intel Core işlemci ailesini tanıttı.[1] Yeni 13. Jenerasyon Intel Core ailesi; en güzel oyun, akış ve kayıt tecrübesi için 24 çekirdeğe ve 32 iş parçacığına kadar ve 5,8 GHz’e kadar çarpıcı saat suratlarına sahip altı yeni masaüstü işlemcisi içeriyor.[2]

Intel Core ‘K’ işlemcilerin piyasaya sürülmesiyle birlikte, 13. Jenerasyon Intel Core masaüstü ailesi 22 işlemci ve 125’ten fazla ortak sistem dizaynından oluşacak ve ne uygulama performansından ne de platform uyumlundan taviz veren bir tecrübe sunacak. Teknoloji tutkunları, 13. Kuşak Intel Core işlemcilerin performans iyileştirmelerinden mevcut Intel 600 ya da yeni Intel 700 serisi yonga setli anakartlarla yararlanabilecekler. Hem en yeni DDR5 bellek takviyesi hem de devam eden DDR4 bellek takviyesi ile birlikte, kullanıcılar 13. Jenerasyon Intel Core’un avantajlarından yararlanırken, kurulumlarını kendi özellik ve bütçe tercihlerine nazaran özelleştirebilirler.

Intel Lider Yardımcısı ve İstemci Bilgi Süreç Kümesi Genel Müdürü Michelle Johnston Holthaus; “Amiral gemisi 13. Jenerasyon Intel Core İşlemcilerimizin en yeni jenerasyonuyla bilgisayar performans standartlarını bir defa daha yükseltiyoruz. 13. Kuşak Intel Core ailesi, Intel’in bilgisayarda -geniş ölçekte ve tüm bilgisayar eseri segmentlerinde- inanılmaz tecrübelerin gerçekleşmesini sağlamasının en son örneğidir. Bunu sanayi başkanı bir iş ortağı ekosistemi ve Intel Unison üzere yeni tahlillerle birleştirdiğimizde, ileriye yanlışsız giden bilgisayar tecrübesinde hakikaten nelerin mümkün olduğunu tüm dünyaya göstermiş oluyoruz.” dedi.

Olgunlaşmış bir Intel 7 üretim teknolojisi ve x86 performans hibrit mimarisi üzerine inşa edilen 13. Kuşak Intel Core masaüstü işlemciler, en şiddetli çoklu misyon iş yüklerinde bile daha yeterli sistem performansı sağlıyor. Bu, %15’e kadar daha âlâ tek iş parçacıklı performans ve %41’e kadar daha uygun çok iş parçacıklı performansı da içeriyor[3].


Piyasaya sürülen Intel 13. Jenerasyon Core işlemciler.

Intel’in performans hibrit mimarisi, bu kuşakla, şimdiye kadar üretilmiş en süratli Performance çekirdek (P-çekirdek) ile iki katına kadar Efficient çekirdeği (E-çekirdek) bir ortaya getirerek, aşağıdakilere imkan tanıyan gelişmiş tek ve çok iş parçacıklı performans sağlıyor:

 • Dünyanın en düzgün oyun tecrübesi: 24’e kadar çekirdek (8 P-çekirdek, 16 E-çekirdek) ve 32 iş parçacığı ile sunulan yeni Core i9-13900K; oyun, akış ve kayıt için en uygun tecrübesi sağlıyor. 5,8 GHz’e kadar ve %15 daha âlâ tek iş parçacığı performansı ile yüksek kare suratlarına çıkabilir ve en düzgün oyunlarda inanılmaz oyun tecrübelerine imkan tanıyor[4].
 • İçerik oluşturma performansında devam eden ilerlemeler: 13. Jenerasyon Intel Core masaüstü işlemci serisi, insanları yaratıcı akışta tutmak için çoklu, ağır süreç iş yüklerinin üstesinden gelebilecek daha fazla E-çekirdek ve %41’e kadar daha güzel çok iş parçacıklı performans sağlıyor.
 • Benzersiz Bir Sürat Aşırtma Deneyimi[5]: 13. Jenerasyon Intel Core işlemci, uzmanlardan yeni başlayanlara kadar herkes için eşsiz bir sürat aşırtma tecrübesi sunuyor. 13. Kuşak Intel Core işlemciyi kullanlar; P-çekirdeklerde, E-çekirdeklerde ve DDR5 belleklerde daha yüksek ortalama sürat aşırtma suratlarına ulaşabiliyorlar. Intel ayrıyeten kullanıcıların en düşük eforla sürat aşırtma yapabilmeleri için tek tıkla kolay sürat aşırtma özelliği olan Intel Speed Optimizer’ı 13. Kuşak işlemcileri destekleyecek biçimde güncelledi. Ve güçlü Intel Extreme Memory Profile (XMP) 3.0 ekosistemi, geniş bir sürat aşırtma modülü yelpazesi sunuyor. Intel Dynamic Memory Boost ile birleştiğinde, bu özellik hem DDR4 hem de DDR5 ile problemsiz bir bellek sürat aşırtma tecrübesi sağlıyor.

Creative Assembly’nin Baş Eser Sorumlusu Rob Bartholomew, “Intel CPU’larda inanılmaz bir Total War tecrübesi sunmak için on yıldan uzun bir müddettir Intel ile birlikte çalışıyoruz. Total War: WARHAMMER III’ü hibrit 12. Kuşak mimari için optimize ettik ve yeni 13. Kuşak Intel Core İşlemcilerle çalışmaya devam edeceğimiz için heyecanlıyız,” diye konuştu.

Masaüstü Platformları İçin Sanayi Başkanı Özellikler

13. Jenerasyon Intel Core masaüstü işlemciler, aşağıdakiler de dahil birçok yeni ve geliştirilmiş özellik ile kullanıcılara oyun, içerik oluşturma ve çalışma alanlarında başkan performans ve tecrübeler sunuyor:

 • Intel Adaptive Boost Technology ve Thermal Velocity Boost – belli bir iş yükü sırasında güç ve termal boşluğa bağlı olarak işlemci saat frekanslarını oportünist bir biçimde artırıyor. Bu özellik Intel Core i9 SKU’larda mevcut.
 • Intel Core i5, i7, i9’da daha fazla E-çekirdek, çok iş parçacıklı performansta büyük bir sıçrama ve kullanıcılar için daha âlâ çoklu görev/mega misyon tecrübesi sağlıyor.
 • İşlemci dışında on altı şeride kadar PCIe Gen 5.0 dayanağı.
 • DDR4 uyumluluğunu korurken, DDR5-5600 ve DDR5-5200’e artan bellek takviyesi.
 • 2 kata kadar L2 önbellek ve artırılmış L3 önbellek.

Intel, 13. Kuşak Intel Core masaüstü işlemcilerin yanında, artan güvenilirlik ve performans için ileri özellikleri bulunan yeni Intel 700 Series yonga kümesini piyasaya sürüyor. PCI Gen 3.0 ile birlikte sekiz ek PCIe Gen 4.0 şeridi yonga setinin dışında toplam 28 şerit sağlarken, artırılmış USB 3.2 Gen 2×2 (20 Gbps) ilişki noktaları gelişmiş USB irtibat suratı sağlıyor ve DMI Gen 4.0, etraf aygıtlara ve ağa süratli erişim için yonga setinden CPU’ya transfer suratını artırıyor. Ayrıyeten Intel, ileriye ve geriye dönük uyumluluk getiriyor. Mevcut Intel 600 yonga seti tabanlı anakartlarla 13. Jenerasyon Intel Core işlemci performans iyileştirmelerinden yararlanabilirsiniz.

13. Kuşak Intel Core masaüstü ‘K’ işlemciler ve Intel Z790 yonga seti; kutulu işlemciler, anakartlar ve masaüstü sistem satışları dahil olmak üzere 20 Ekim 2022’den itibaren satışa sunulacak.

13. Kuşak Intel Core işlemci ailesinin geri kalanıyla ilgili öbür detaylar daha sonra paylaşılacak.

CES 2022‘de sergilenen Screenovates’in satın alınmasının akabinde Intel, işletim sistemleri ortasında kozmik, kullanımı kolay bir tecrübe için bilgisayarınızı ve aygıtlarınızı sıkıntısız bir halde birbirine bağlayan bir yazılım tahlili olan Intel Unison‘u sunuyor.

Intel Unison’ın birinci sürümü, iOS ve Android’den başlayarak bilgisayar ile telefon ortasında daima ve kesintisiz bir irtibat tecrübesi sunacak. Kullanıcılar, kolay bir eşleştirme sürecinin akabinde şunları yapabilecek:

 • Dosya transferi – Kullanıcılar, bilgisayar ile Android ya da iOS aygıt ortasında belge ve fotoğraf aktarırken vakitten tasarruf edebilir, bilgisayarın gücünü artırabilir ve telefonda fotoğraf ya da görüntü çekip PC’de problemsiz bir halde düzenlemenin keyfini çıkarabilir.
 • Metin iletisi – Kullanıcıların aygıt değiştirmesini önlemek için bilgisayarlarından metin iletileri gönderip alabilmesini ve tam bir klavye ve monitörün konforunun ve kolaylığının tadını çıkarmasına imkan tanır.
 • Telefon görüşmeleri – Telefonların tüm kişi listesine erişim sayesinde, kullanıcılar direkt bilgisayarlarından sesli arama yapabilir ve gelen aramalara yanıt verebilir.
 • Telefon bildirimleri – Kullanıcıların bilgisayarlardan telefon bildirimlerini alıp ve yönetmesine imkan tanıyarak, temasta kalabilmelerini ve denetimi ellerinde tutabilmelerini sağlar.
 • Intel Unison, bu yıl Acer, HP ve Lenovo’nun 12. Kuşak Intel Core işlemcilerine dayanan makul Intel® Evo™ dizüstü bilgisayarlarında piyasaya sürülecek ve önümüzdeki yılın başlarından itibaren 13. Kuşak Intel Core tabanlı dizaynlara ölçeklenecek. Intel Unison, gelecekte ek form faktörleri, fonksiyonellik ve işletim sistemleriyle gelişmeye devam edecek.[6]

[1]Intel Core i9-13900K ve 5,8 GHz ile dünyanın en süratli masaüstü işlemcisidir. 7 Eylül 2022 prestijiyle.

 [2] 7 Eylül 2022 prestijiyle 12. Jenerasyon Intel Core i9-12900K, AMD Ryzen 9 5950X ve AMD Ryzen 7 5800X3D ile karşılaştırma dahil olmak üzere 13. Jenerasyon Intel Core işlemcilerin performansına ve eşsiz özelliklerine dayanan Dünyanın En Âlâ Oyun Tecrübesi.  Detaylar için www.intel.com/PerformanceIndex adresini ziyaret edebilirsiniz. 

 [3] Performans; kullanım, konfigürasyon ve başka faktörlere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Detaylı bilgi için www.Intel.com/PerformanceIndex adresini ziyaret edebilirsiniz. Performans sonuçları, konfigürasyonlarda gösterilen teste dayanmaktadır ve genel kullanıma açık mevcut tüm güncellemeleri yansıtmayabilir. Öbür detaylar için, lütfen konfigürasyon bilgilerine bakınız.

 [4] Performans hibrit mimarisi, iki yeni çekirdek mikromimarisini -Performance çekirdekler (P-çekirdekler) ve Efficient çekirdekler (E-çekirdekler)- birinci defa 12. Kuşak Intel Core işlemcilerde sunulan tek işlemci kalıbında bir ortaya getiriyor. Seçili 13. Jenerasyon Intel Core işlemcilerde performans hibrit mimarisi bulunmazken, sırf P-çekirdekler bulunur ve evvelki jenerasyonla birebir önbellek boyutuna sahiptir; sku detayları için ark.intel.com adresine bakınız.

 [5] Sürat aşırtma, garantiyi geçersiz kılabilir ya da sistemin sıhhatini etkileyebilir. Sonuçlar farklılık gösterebilir. Detaylar için www.intelcom/ adresine bakınız. 

[6] Intel® Unison tahlili şu anda sadece Windows tabanlı bilgisayarlardaki uygun Intel Evo dizaynlarında kullanılabilir ve sadece Android ya da iOS tabanlı telefonlarla eşleştirilebilir; tüm aygıtlar desteklenen bir işletim sistemi sürümünü çalıştırmalıdır.  Suram ihtiyaçları de dahil olmak üzere detayları intel.com/performance-evo adresinde bulabilirsiniz.  Sonuçlar farklılık gösterebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!