YouTube

TikTok çocuk mahremiyeti ihlali ile gündemde!

İngiltere’nin Bilgi Kurulu Ofisi (ICO), TikTok’u, gözlemcinin toplumsal ağın Mayıs ayı ortasında çocukların kapalılığını “korumayarak” bilgi müdafaa yasasını ihlal etmiş olabileceğini belirlemesinin akabinde 27 milyon sterlin para cezasıyla karşı karşıya kalabileceği konusunda uyardı. Şirket, 13 yaşından küçük çocukların bilgilerini ebeveyn müsaadesi olmaksızın ele almış, yasal bir destek olmaksızın “özel kategori” dataları (etnik köken, cinsel yönelim yahut sıhhat gibi) işlemiş ve kullanıcılara gerekli bilgileri sunmamış olabilir.

ICO, TikTok’u Şubat 2019’da, ABD Federal Ticaret Kurulu’nun toplumsal medyayı çocuk mahremiyeti ihlalleri nedeniyle 5,7 milyon dolar para cezasına çarptırmasından kısa bir müddet sonra araştırmaya başladı. O sırada, Birleşik Krallık denetçisi hem TikTok’un “tamamen açık” direkt mesajlaşması hem de şeffaflık araçları konusunda telaşlıydı. Seks avcıları, kullanıcılara sekiz yaşında bile ileti göndererek bulundu ve çocukların uygulamanın yaş sonunu aşması nispeten kolaydı.

TikTok çocuk mahremiyeti ihlali ile gündemde!

Ofis, bunların ön bulgular olduğunu ve TikTok’un maddeyi çiğnediğine yahut para cezası ödeyeceğine dair kesin bir sonuca varılmadığını vurguladı. ICO, sonuncu bir karar vermeden evvel TikTok’un tavrını “dikkatlice değerlendireceğini” ekledi.

Çocukları korumak için TikTok üzerinde artan bir baskı var. ABD’de, Kongre üyeleri ve eyalet başsavcıları, TikTok’u, uygulamayı kullanmaya perçinleme teşebbüsleri de dahil olmak üzere, çocuk kullanıcılara yönelik muhtemel ziyanlar konusunda sorguluyor. En azından siyasetçiler ve düzenleyiciler gençleri inançta tuttuğundan emin olana kadar, İngiltere’de bir para cezası şirketin sıkıntılarının sonu olmayabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!