Teknoloji

İntel sürat rekorunu AMD’den geri aldı!

Core i9-13900K’nın piyasaya sürülmesinden bu yana yalnızca birkaç gün geçti lakin İsveçli sürat aşırtmacı Elmor, şimdiye kadar ulaşılan (ve onaylanan) en yüksek CPU saat suratı rekorunu kırdı. Bu inanılmaz rekor tam 8812.85 MHz’lik suratı ortaya çıkarıyor.

İntel rekorun yeni sahibi oldu

HWBot’a nazaran bu rekor, en son sekiz yıl evvel AMD FX tarafından 8370-8722 MHz sürat ile kırılmıştı. CPU-Z, rekorun 8794 MHz saat suratına sahip bir AMD FX-8350 tarafından bundan daha da uzun mühlet tutulduğunu söylüyor, lakin her iki site de 13900K’nın 8.8 GHz’i geçen dünyanın ilk CPU’su olduğu ve şu anki şampiyon olduğu belirtiliyor. Bu rekor sayesinde intel 13900K, on yıl içinde rekoru AMD’den alan birinci Intel CPU’su olma özelliğini de egale etmiş oluyor.

Varsayılan ayarlarda, 13900K, ısındıkça 5.0-5.5 GHz’e düşmeden evvel programın kullanabileceği kadar çok P-çekirdeği üzerinde 5.8 GHz’de çalışıyor. Tahminen de CPU, biraz daha serin kalabilseydi muhtemelen daha yüksek saat suratlarına ulaşabilirdi.

Elmor, Asus tarafından düzenlenen sürat aşırtma etkinliğinde, yayın öncesi rekor denemesi sırasında CPU’yu soğutmak için LN2 (sıvı nitrojen) kullanmıştı. LN2’yi kendi konutlarında üreten ElmorLabs, Volcano tenceresine bu sıvıyı döktü, daha sonra tencereyi CPU’nun üzerine yerleştirip sürat aşırtma etabına geçti.

Hız aşırtma sürecinde kullanılan sistem ise şöyle: Asus Z790 ROG Maximus Apex anakart, 32 GB DDR5-4800 mHz RAM, Lepa G1600 güç kayna ve doğal ki de Windows 7 kullanıldı.

CPU konfigürasyonu açısından, sürat aşırtma 100.15 MHz bilgi yolu saatine dayanıyordu ve altıncı P-çekirdeğine uygulanan bir x88.0 çarpanı seçildi. P-çekirdeklerinin geri kalanı 3 GHz temel saatte bırakılırken, 16 E-çekirdeği ise devre dışı bırakıldı. Elmor, voltajları ve sıcaklıkları paylaşmadı, lakin tahminen de YouTube ile paylaşılan gelecekteki bir rekor denemesinde bu detaylara yer verebilir.

İntel 13900K’nın daha yüksek sürümleri çıktıkça bu rekorun daha da üstlere çıkacağı belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/