Telefon

iPhone 14 serisinin yeni özelliği polisleri canından bezdirdi!

Akıllı telefon pazarının başarılı oyuncularından Apple, 7 Eylül’de düzenlediği Gelecek Vakit etkinliğinde merakla beklenen iPhone 14 modellerini vitrine çıkardı. Şirket, tahminen de tarihinde birinci sefer standart ve Pro modellerin ortasındaki tasarım ve teknik özellik farklarını bu kadar belirginleştirdi. Bunun dışında serinin getirdiği en büyük yeniliklerden birisi de kaza algılama özelliği oldu.

Özellik konsepti ele alındığında epey yararlı ve kullanıcıların trafik kazası geçirip geçirmediğini tespit ediyor ve 20 saniye içinde kullanıcıdan cevap alamadığı takdirde acil durum araması yapıyor. Lakin son vakitlerde yaşanan çeşitli olayların akabinde akıllarda kelam konusu özelliğin yeterli çalışmadığı tarafında soru işaretleri ortaya çıkmaya başladı.

iPhone 14 kaza algılama özelliği polislere yanlış bildirim gönderdi

İnsanların sıklıkla tercih ettiği hız trenleri sıkı dönüşler yapabilen, dik yamaçları çıkan ve bazen de zıt çevirmelerle dizayn edilmiş yükseltilmiş bir demiryoluyla adrenalin düzeyini tavan yaptıran bir yapıda. Fakat görünüşe nazaran geçtiğimiz ay tanıtılan iPhone 14 serisi bu çeşit aletler için pek de uygun değil.


iPhone 14 kaza algılama

Ohio‘daki Kings Island eğlence parkında Mystic Timbers hız trenine binen bir bayanın iPhone 14 Pro‘su seyahat esnasında otomatik olarak kolluk kuvvetlerini tekraren aradı ve kaza bildiriminde bulundu. Bu noktada yeni özellik, 911’e “Bu iPhone’un sahibi önemli bir trafik kazası geçirdi ve telefonlara karşılık vermiyor” ibaresini ve bayanın pozisyonunu içeren yanlış bildirimi altı kere gönderdi.

Bu bildirimlerin akabinde acil servisler olay yerine gittiğinde kadına hiçbir şey olmadığını görünce büyük bir şok yaşadı. Alışılmış bu olay kısa müddet toplumsal medyada gündem oldu. Hatta bahisle ilgili yapılan bir Reddit paylaşımının altına onlarca kullanıcıdan birebir durumun kendilerine de olduğuna yönelik karşılıklar geldi.

Apple kaza algılama özelliği nedir?

Apple, 256G’ye kadar G kuvveti ölçümlerini algılayabilen yeni bir çift çekirdekli ivmeölçer ve yeni bir yüksek dinamik aralık jiroskop ile Kaza Algılama özelliğini kullanıma sundu.

iPhone 14 serisi önemli bir araç kazasını algılayabiliyor ve kullanıcı bilinçsiz durumda olduğunda, reaksiyon vermediğinde otomatik olarak acil servisleri arayabiliyor. Apple bu teknolojiyi geliştirmek için 1 milyon saatten fazla gerçek dünya sürüş ve çarpışma verisinden yararlandığını belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/