Teknoloji

iPhone 14’ün acil SOS özelliği Alaska’da mahsur kalan bir adamı kurtardı!

Geçtiğimiz günlerde Apple, iOS 16.1‘in kullanıma sunulmasıyla birlikte, iPhone 14 kullanıcıları için hücresel yahut WiFi kontağı olmayan noktalarda uydu temasını kullanarak 15 saniye kadar kısa bir müddette yetkililerle bağlantıya geçilmesine imkan sağlayan “Acil SOS” özelliğini kullanıma sunmuştu. Özellik yeni kullanılmaya başlanmasına karşın şimdiden Alaska’daki Nimiuk Point’te mahsur kalan bir adamın kurtarılmasına yardımcı oldu.

1 Aralık sabahı erken saatlerde Alaska Eyalet Polisleri, Noorvik’ten Kotzebue’ye kar makinesiyle seyahat eden bir adamın mahsur kaldığına dair bir ikaz aldı. Mahsur kaldığı bölgede rastgele bir Wi-Fi ya da hücresel kontağı olmayan adam, soğuk yardım istemek için uydu üzerinden Acil SOS özelliğini etkinleştirdi. Apple’ın Acil Durum Müdahale Merkezi, lokal arama ve kurtarma takımları ve Northwest Arctic Borough Arama ve Kurtarma Koordinatörü ile birlikte çalışarak istekli arama görevlilerini direkt acil durum fonksiyonu ile Apple’a iletilen GPS koordinatlarına gönderdi. Dört istekli arama görevlisinden oluşan arama kurtarma grubu, adamı rastgele bir yaralanma olayı olmadan muvaffakiyetle kurtardı.

Kurtarmaya yardım eden vazifeliler, kurtarma vazifelerini hızlandırmak için bir ikaz gönderilmeden evvel birkaç soru sormak üzere tasarlanan Acil SOS özelliği sayesinde alınan ihtardaki bilgilerin doğruluğu ve eksiksizliğinden etkilendiklerini belirttiler.

İki yıl boyunca ücretsiz olacağı söylenen Acil SOS özelliğinin ileriye dönük maliyetinin ne kadar olacağı konusunda şimdi bir bilgilendirme yapılmadı. Fakat alınan bilgilere nazaran özelliğin şu anda sadece Kuzey Amerika’da kullanıldığı ve yakında Fransa, Almanya, İrlanda ve Birleşik Krallık‘ta da yayılanacağı öğrenildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al