Teknoloji

Şimdiye kadar yapılan en kıymetli 10 kalem

Geçmişten bugüne, tarihimizde yazmaktan daha bedelli bir şey yoktu. Başlangıçta bu, mağaraların çatılarına ve duvarlarına haller çizmek manasına geliyordu, lakin vakit geçtikçe ve insan hafızası artık her şeyi takip etmek için kâfi olmadığı için yazı, bilgiyi depolamanın ve aktarmanın en değerli yolu haline geldi.

İnsanoğlu bu maksatla kalemi icat etti. Tarihte kullanılan tüm cinslerden, aklınızda bir tüy kalem imajı olabilir. Tüy kalem, günümüz dolmakaleminden evvel gelen kalem tiplerinden sırf biriydi.

Dolma kalem 1800’lerin ortalarında seri üretime girdi, fakat birtakım çok erken tarihî kelamlar var. Neredeyse bir asır sonra, kullanımı daha kolay olan tükenmez kaleme karşı popülaritesini biraz kaybetti, fakat bugün tekrar canlanıyor.

Dolmakalem, kağıt üzerindeki pürüzsüz akışıyla hala ince ve üstün bir yazı aracı olarak kabul edilmektedir. Fakat dolma kalem bundan çok daha fazlasıdır. Dolma kalem bir tarz tabiridir.

Var olan birçok çeşit ortasında sanat seviyesine yükselen kimi dolma kalemler vardır. Bunlar, birçok kişinin bedel verdiği lakin çok az kişinin sahip olduğu lüks yapıtlardır.

Sayfamızın alt kısmında, şimdiye kadar yapılan en değerli 10 kaleme bir göz atalım.

10. Caran d’Ache 1010 Altın Hudutlu Üretim

Fiyat: 175.000 Dolar

9. MontBlanc Hudutlu Üretim Boheme Papillon Kalem

Fiyat: 230.410 Dolar

8. MontBlanc Prince Rainier III Sonlu Üretim 81 Kalem

Fiyat: 260.200 Dolar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al