Teknoloji

Işık suratı nasıl geçilir? Bilim insanları şaşırdı kaldı

NASA‘nın bir basın açıklamasına nazaran, 2017 yılında bilim insanları, özgür bıraktığı gücün “Bir süpernova ile karşılaştırılabilir” olduğu söylenilen güçlü bir radyasyon jeti fırlaması ile iki nötron yıldızının harika bir çarpışmasını gözlemlediler.

Bilim insanlarını toplanan tüm dataların ayrıntılı olarak incelemeleri, karmaşıklığı nedeniyle günümüze kadar sürdü. Öteki pek çok ilgi cazibeli bulgunun yanı sıra, ışıktan daha süratli hareket eder üzere gözüken varlıklar bulunuyordu. Bunun teoride imkansız olması gerekiyor. Neyse ki bu durumun pek mantıklı bir açıklaması bulunuyor.

GW170817 olarak isimlendirilen olay, ikili nötron yıldızı birleşmesi olarak bilinen olaydır. Nötron yıldızları, bir vakitler büyük kütleli yıldızların ve kainattaki en ağır objelerin kimilerinin çökmüş çekirdekleri. NASA’nın söylediğine nazaran, bunlardan yalnızca bir çay kaşığı büyüklüğünde olan biri, Dünya’da dört milyar ton yüküne sahip olacaktır.

İlk örnek oldu

NASA’nın belirttiği üzere, bu akıl almaz yoğunlukları ile muazzam yerçekimine sahipler. Bu nötron yıldızlarından ikisini bir ortaya getirmeye yetecek kadar büyük bu yerçekimi, bilim insanlarının yerçekimi dalgaları ve gama radyasyonunu uzaya yayan patlayıcı bir çarpışmada birinci sefer bir nötron yıldızı birleşmesinde bir arada tespit ettikleri örnek oldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi