Teknoloji

İspanya, Çin roketinden dolayı hala tedirgin!

The New York Times’ın haberine nazaran, cuma sabahı ABD Uzay Komutanlığı, Çin’in Tiangong uzay istasyonunun üçüncü ve son kesimini yörüngeye taşıyan roket modüllerinin güney-orta Pasifik Okyanusu üzerinden gezegenin atmosferine tekrar girdiğini doğruladı. Enkaz sonunda su kütlesine düştü ve kimseye ziyan vermedi.

Bu, 2020’deki çıkışının akabinde Çin’in en güçlü ağır kaldırma roketinin, atmosfere dördüncü denetimsiz yine girişi oldu. SpaceX Falcon 9 dahil olmak üzere birçok çağdaş muadilinin tersine, Long March 5B, öngörülebilir bir sürüşü tamamlamak için dünyaya geri iniş motorunu tekrar çalıştıramıyor. Roket şimdi kimseye ziyan vermedi (ve muhtemelen gelecekte de vermeyecek), yeniden de, Çin uzaya Uzun Yürüyüş 5B’yi her gönderdiğinde, gökbilimciler ve gözlemciler, insanların yaşadığı bir yere inebileceğinden telaş ederek kaygıyla yüzeye geri dönüş yolunu izliyorlar. Cuma günü İspanya, pazartesi günkü misyondan kaynaklanan enkazın oluşturduğu riskler nedeniyle hava sahasının bir kısmını kapattı ve bu yüzlerce uçuş gecikmesine yol açtı.

İspanya, Çin roketinden dolayı hala tedirgin!

Bu yılın başlarında Çin’in Wentian misyonunu takiben yaptığı üzere, NASA Yöneticisi Bill Nelson ülkeyi denetim dışı bir yine girişi önlemek için uygun tedbirleri almadığı için eleştirdi. “Uzayda seyahat eden tüm ulusların uzay faaliyetlerinde sorumlu ve şeffaf olmaları ve bilhassa büyük bir roket gövdesi enkazının denetimsiz tekrar girişi için yerleşik en yeterli uygulamaları takip etmeleri kritik kıymet taşımaktadır.” dedi.

Dünya’ya düşen uzay enkazı Çin’e mahsus bir sorun değil. Örneğin, Ağustos ayında Avustralya kırsalında bir çiftçi, çiftliğine inen bir SpaceX Crew Dragon uzay aracı modülü buldu. Lakin birçok uzman, bu olayların Cuma günü meydana gelen olaydan farklı olduğunu vurguluyor. Aerospace Corporation danışmanı Ted Muelhaupt, The Times’a verdiği demeçte, “Bununla ilgili belirtmek istediğim şey, bu kadar büyük şeyleri kasıtlı olarak rastgele bir yere düşmelerini umarak fırlatmamamız gerektiğidir” dedi. Çin, Xuntian uzay teleskopunu yörüngeye yerleştirmeye çalışırken gelecek yıl öbür bir Uzun Yürüyüş 5B roketi fırlatacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom