Teknoloji

Jack Ma, Çinli fintech devi Ant Group’un denetimini devrediyor

Açık kelamlı teşebbüsçü, şirketin idare konseyinde yahut günlük operasyonlarda yer almamasına karşın daha evvel Ant’ta oy haklarının %50’sinden fazlasına sahipti. Ma’s, fintech devinde toplam %50,5 paya sahip olan bir avuç yatırım aracı aracılığıyla Ant Group’u etkiledi.

İleriye dönük olarak Ant, Ma ve başka dokuz şirket yöneticisi ve çalışanının, birbirlerinden bağımsız olarak kullanmayı kabul ettikleri oy haklarına sahip olacağını söyledi. Reuters, şirketin hafta sonu duyurduğu değişiklikleri uygulamaya koymasının akabinde Ma’nın Ant Group paylarının %6,2’sine sahip olacağını iddia ediyor.

Jack Ma, Çinli fintech devi Ant Group’un denetimini devrediyor

2020’de, Ant’ın 34 milyar dolarlık rekor bir gelir elde etmesi beklenen birinci halka arzının planlanmasından kısa bir mühlet evvel, Ma, Şanghay’da yaptığı bir konuşmada ülkenin bankalarını “devlete ilişkin rehinci dükkanları” olarak adlandırdıktan sonra Çinli yetkililerin yansısını çekmişti.

Çinli düzenleyiciler yaklaşan halka arzı engellemeye devam etti ve Ant’e işini küçültmesini emretti. Spesifik olarak, şirkete bir ödeme sağlayıcısı olarak özüne dönmesi emredildi. Bir yıl sonra yetkililer, Ma’nın öteki şirketi Alibaba’ya, şirketin tekelci olduğu sav edilen uygulamalarına yönelik bir antitröst soruşturmasının akabinde 2,8 milyar dolar para cezası verdi. Ma o vakitten beri kamu önüne çıkmaktan kaçınıyordu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al