Teknoloji

James Webb, 11.5 milyar yıllık gökkuşağı düğümü görüntüledi

Geçtiğimiz aylarda dış gezegen olan WASP-39b atmosferinde karbondioksit tespit eden James Webb, yeni bir keşif ile gündeme geldi. Yeni galaktik merkez tespit eden James Webb, 11.5 milyar yıl evvel var olan gökkulağı düğümü görüntüledi.

Yeni bir James Webb imgesinde yakalanan bu en yeni kuasar, SDSS J165202.64+172852 olarak isimlendirildi. Bili insanları, bu kuasarın antik cihanda var olduğunu düşünüyor.

James Webb, gökkuşağı düğümü görüntüledi

James Webb imajındaki kuasar, yakın vakitte görüntülenen Pillars of Creation’dan (Yaratılış Sütunları) ve hatta Webb’in birinci imgelerinin gayelerinden çok daha uzakta yer alıyor. Bilin insanları, düğümün yaklaşık 11.5 milyar yıl evvel var olduğunu, uzaklığı nedeniyle yeni görüntülenebildiğini açıkladı.

Yetkililer, görüntülenen bölgenin uzaklığı nedeniyle çekilen fotoğrafların bulanık olduğunun altını çizdi. İmgenin bulanıklığına karşın, en son James Webb imajında kuasarın ve onu çevreleyen galaksilerin gökkuşağı düğümlü görünümünü net bir formda görebilirsiniz.

Kuasardan gelen ışığın kırmız yüklü olmasının elektromanyetik spektrumun kırmızı ucuna yanlışsız daha fazla kaymasından kaynaklandığı açıklandı. Manzarada en az üç adet etraf gökada yer aldığı belirtiliyor. Birbirlerine son derece yakın olan gökadalar, düğüm olarak nitelendiriliyor.

Yeni manzaralar ile birlikte, James Webb’in antik kozmosa ulaşabildiği tekrar kanıtlandı. Mars’ı ve öteki gezegenleri gözlemlemek için James Webb teleskobunu kullanarak, bu gezegenler hakkında daha fazla şey öğrenmeye devam ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi