Telefon

Kaçak telefon kullananlar artık yandı! Paranız boşa gidecek!

Bazı kavramlar, birtakım bölgelere özeldir ve lakin o bölgede yaşayan beşerler bu kavramların manasını yeterli bilebilir. Neden mi bahsediyoruz? Tabi ki IMEI attırma yahut bilinen bir öteki ismi olan klonlama kavramlarından. Akıllı telefon üretiminde artan maliyetler yüzünden bu aygıtların fiyatlarının arttığı bir gerçek. Lakin öbür taraftan yüksek kur ve tekrar yüksek vergiler de ülkemizdeki telefon fiyatlarının alev almasının en değerli öbür iki sebebi.

İşte bu üç neden bir ortaya gelince, akıllı telefon fiyatları artık uygundan güzele cep yakar, can sıkar düzeylere ulaştı. Bu sıkıntıya deva bulmak isteyen vatandaşsa, Avrupalı ve Amerikalı teknoloji meraklılarının pek aşina olmadığı bir yola başvurarak yurt dışından kaçak getirilen telefonlara IMEI attırmayı tercih ediyor.

Kaçak telefon kullananlar artık yandı! Paranız boşa gidecek!

Bilindiği üzere IMEI attırmanın mantığında, bozuk yahut eski telefonların IMEI numaralarının yeni alınan akıllı telefonlara kopyalanması yatırıyor. Bu sayede yurda kaçak yani gayri resmi yollarla sokulan cep telefonları, yurt içinde satılan muadillerine nazaran çok daha uygun fiyatlardan kullanılabilir hale geliyor. Düne kadar kelam konusu bozuk yahut eski telefonlardan 7 seneye kadar sinyal beklenildiği için bu süreçte kullanılabilecek telefon sayısı inanılmaz fazlaydı. Fakat dün maddeleşen son kanunla birlikte artık bu durum büsbütün değişecek.

Yeni kanunla birlikte artık eski yahut kullanılmayan telefonlar son 1 sene içerisinde sinyal vermezse büsbütün kapatılacak. Bu durumda da IMEI kopyalamasında kullanılabilecek telefonların sayısı epeyce kıymetli bir oranda azalacak. Tabi bu durum IMEI kopyalama faaliyetlerini büsbütün durdurmayacaktır. Lakin piyasadaki eski aygıtların sayısının azalacağı ve buna bağlı olarak da hem IMEI fiyatlarının yükseleceği hem de sayısının azalacağı bir gerçek. Bakalım kanunun uygulanmaya başlamasıyla birlikte bu kesim ne üzere gelişmelere sahne olacak?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al