Teknoloji

Kilometresi düşürülen araba davasında karar açıklandı!

Otomobil kesimi tüm dünyada kimi meselelerle karşı karşıya. O denli ki ülkemizdeki ekonomik durum göz önüne alındığında bu problemler giderek artış gösteriyor. Bunun getirisi olarak Türkiye’de alıcılar, ekseriyetle ikinci el araba pazarına yöneliyorlar. Fakat bu noktada fırsatçılara gün doğabiliyor. Bunlardan birisi olan kilometresi düşürülen araba davası bugün sonuçlandı.

Mahkeme, kilometresi düşürülen araba davasında alıcıyı haklı buldu

Sözcü gazetesinde yer alan habere nazaran 2017 yılında bir araba alan B.T. isimli bir vatandaş aracının muayenesi sırasında aksi bir durum fark etti. 220 bin kilometrede olması gereken arabanın 262 bin kilometrede olduğu farkeden alıcı, bahisle ilgili Ankara 19’ncu Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı.

Mağdur B.T., gerçeği öğrendiğinde birinci olarak aracı aldığı A.Ö.’yü arayarak durumu açıkladı lakin bir dönüş almadığı için mahkemeye 2017’de başvurdu. Alıcı kişi, dava dilekçesinde aracı aldıktan kısa bir müddet sonra motorun arızalandığını ve arızaların giderilmesi için 26 bin lira masraf yaptığını belirtti.

Daha sonrada aracın kendisine birçok masraf açtığını belirten alıcı, 2017 yılından itibaren yasal faizi ile kendisine ödenmesini talep etti. Öte yandan aracı satan kişi, savları reddetti. A.Ö., aracın kilometresi ile katiyen oynamadığını ve arızanın davacının kullanım yanılgısından gerçekleşmiş olabileceğini belirtti.

5 yıl süren kilometresi düşürülen araba davası bugün sonuçlandı. Mahkeme alıcı kişiyi haklı buldu. Uzman raporuna nazaran aracın kilometresinin yaklaşık 55 bin kilometre düşürüldü. O tarihteki hesaba nazaran aracın 8 bin liralık bedel kaybı yaşadığı belirlendi. Mahkeme, 8 bin liranın 2017 yılından itibaren yasal faizi ile birlikte davalıdan alınarak davacıya verilmesini hükmetti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!