Teknoloji

Kinect teknolojisi artık robotlarda kullanılıyor!

Almanya’daki Paderborn Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bir vuruşun nasıl sıralanacağını ve sahanın rastgele bir yerinden deliğe sokmak için topa ne kadar sert vurulacağını anlamak için bir hudut ağı kullanan bir makine olan Golfi ile tam da bunu yaptılar.

Robot, Microsoft Kinect 3D kamera ile yeşilin anlık bir imajını alıyor ve farklı pozisyonlardan çekilmiş binlerce rastgele çekimi simüle ediyor. Çimin yuvarlanma direnci, topun tartısı ve başlangıç suratı üzere faktörleri de hesaba katıyor. Paderborn doktora öğrencisi Junker, IEEE Research’e Golfi’yi simüle edilmiş golf atışları konusunda eğitmenin beş dakika sürdüğünü, buna karşılık gerçek hayattaki atışlardan gelen dataları sisteme ekleyen takımın bunu yapmasının 30-40 saat sürdüğünü söyledi.

Kinect teknolojisi artık robotlarda kullanılıyor!

Golfi vuruş için yanlışsız konumu bulduğunda, topa yanlışsız ilerliyor ve vuruşu yapmak için bir atıcı takılı kayış tahrikli bir dişli mili kullanıyor. Yeniden de robot topu her seferinde deliğe sokamıyor. Junker, robotun 60-70 oranında bir atış yüzdesi olduğunu söylüyor. Bu tekrar de birden fazla amatör golfçüden daha âlâ bir atış oranı ve en azından Golfi ıskaladığında Happy Gilmore üzere denetimden çıkmıyor. Lakin Golfi bazen topun üzerinden geçerek konumun dışına çıkartıyor.

Araştırmacılar robotu şimdilik yalnızca laboratuvarda test ettiler, bu nedenle çukurlu yeşillikler yahut dik yamaçlar üzere gerçek şartlar bu sistem için sorun oluşturabilir.

Her halükarda araştırmacılar, PGA Tour profesyonelleriyle rekabet edebilecek bir robot yapmak için yola çıkmadı. Golfi’de kullandıkları tekniklerin öbür robotik uygulamalarda kullanılabileceğini umuyorlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking