Teknoloji

Kokular gerçek oluyor! Sanal gerçeklik çağ atlıyor!

Bir oyun konsolu yalnızca gözlerinizi değil, burnunuzu da sanal gerçekliğe dönüştürebilir. Stockholm Üniversitesi’nde psikoloji profesörü ve araştırma projesinin önderi olan Jonas Olofsson, bir basın açıklamasında, “Yeni teknik imkanların, oyun geliştirmede daha kıymetli bir role sahip kokular için geliştirilebileceğini umuyoruz” dedi .

Geliştiriciler, sanal gerçeklik ortamlarında koku almayı da mümkün kılan bir koku makinesi yahut “olfaktometre” bulduklarını söylediler. “Oyun dünyasında pasif bir kokudan daha faal bir koku alma duyusuna geçme mümkünlüğü, oyuncuların hareketlerine ve yargılarına dayanan büsbütün yeni koku tabanlı oyun mekaniğinin geliştirilmesi ihtimali doğuyor” diye eklediler.

Olfaktometre, kanala bağlı dört farklı valf aracılığıyla çalışıyor. Küçük makinenin ortasında bir boruya hava emen bir fan takılıyor ve bir bilgisayarla, oyuncu farklı koku karışımları oluşturmak için bu dört kanalı açıp kapatabiliyor. Birinci olarak bu yeni teknoloji, kullanıcının sanal bir şarap mahzeninde şarap kokladığı ve farklı aromalarla ilgili iddiaların gerçek olması durumunda puan aldığı bir “şarap test oyununda” test edildi.

Araştırmacılar, teknolojinin diğer maksatlar için kullanılacağını umuyor. Araştırma grubu, “Örneğin, COVID-19’dan sonra yahut öteki nedenlerle koku alma duyusunu kaybedenler için, yeni teknoloji oyun tabanlı eğitim yardımıyla koku duyularını tekrar kazanma fırsatı manasına gelebilir.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
film sitesi - piar ne demek - bir finansçı - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al - slot siteleri - canlı casino siteleri