Teknoloji

Koskoca Elon Musk internet faturası için hükümetin kapısını çaldı

CNN, SpaceX’in eylül ayında Savunma Bakanlığı’na, şirketin on milyonlarca dolarlık aylık fonu olmadığı için Ukrayna’da Starlink internetini finanse edebilecek durumda olmadığını sav eden bir mektup gönderdiğini gösteren evraklar elde ettiğini söyledi.

Şirket, Ukrayna hükümeti ve ordusu için data erişiminin 2022’nin geri kalanı için 124 milyon dolara ve yılda yaklaşık 380 milyon dolara mal olabileceğini kestirim etti ve Pentagon’dan bu finansmanı devralmasını istedi.

Elon Musk, Cuma günü bir tweet’te gerekçeyi ayrıntılandırdı. Musk, SpaceX’in birebir anda daha fazla Starlink terminali teslim ederken ve tipik meskenlerden “100 kat daha fazla” bilgi kullanımını yönetirken mevcut altyapıyı “süresiz olarak” finanse etmeyi göze alamayacağını sav etti.

Koskoca Elon Musk internet faturası için hükümetin kapısını çaldı

Uydu teknolojisi yalnızca Ukrayna askeri kampanyalarını koordine etmek için kullanılmadı, birebir vakitte birçok beşere hizmet eden baz istasyonlarına ve başka sivil ağlara bilgi sağlamak için de kullanılıyor. Yönetici, “yanığın” ayda 20 milyon dolara yakın olduğunu ve Rus “siber hücumlarına ve karışmalarına” karşı savunma maliyetini içerdiğini ekledi.

Ancak evraklar Musk’ın evvelki savlarından biriyle çelişiyor. Geçen hafta Starlink terminallerinin ve hizmetlerinin sadece “küçük bir yüzdesinin” dış finansman aldığını söylediği yerde, mektup, o sırada 20.000 Ukrayna sisteminin yaklaşık %85’inin en azından kısmen ABD, Polonya ve öbürleri tarafından finanse edildiğini gösteriyor.

Nisan ayındaki bir sızıntı, ABD’nin Ukrayna’ya Starlink donanımını almak için aslında milyonlar harcadığını gösterdi. Buna karşın kaynaklar kısıtlı olabilir. Ukraynalı kumandan General Valerii Zaluzhniy, Musk’tan Temmuz ayında 8.000’e yakın ek terminal sağlamasını direkt istedi, lakin SpaceX askeri önderi Savunma Bakanlığı’na işaret ederek cevap verdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!