Teknoloji

RTX 4090’ın şifre kırma gücüyle herkes hacker olabilir! [Yeter ki karta sahip olun]

Güvenlik araştırmacısı ve şifre kırıcı Sam Croley, RTX 4090’ın şifre kırma gücünü vurgulayan kimi kıyaslamaları yayınladı. Nvidia’nın en yeni amiral gemisi GPU’su, RTX 3090’ın evvelki kıyaslama performansını resmen paramparça etti. Test edilen çabucak hemen her algoritmada performansı ikiye katlayan kartı çok güçlü üretilmiş. Kırılan şifreler çok güçlü olan en yeterli güvenlik uygulamaları, rastgele harf durumları, semboller ve sayılar içeriyordu.

Nvidia RTX 4090 kartını harbiden yapmış

Croley’nin tweetine nazaran devasa GPU, Microsoft’un düzgün bilinen Yeni Teknolojisi olan LAN Yöneticisi (NTLM) kimlik doğrulama protokolü ve Bcrypt parola kırma fonksiyonuna karşı test edildi. Tüm testler, karşılaştırma modunda Hashcat v6.2.6 kullanılarak yapıldı. Hashcat, sistem yöneticileri, siber güvenlik uzmanları ve siber hatalılar tarafından kullanıcı şifrelerini test etmek yahut varsayım etmek için kullanılan, düzgün bilinen ve yaygın olarak kullanılan bir şifre kırma programı oluyor.

Kıyaslama bulgularına nazaran, sekiz RTX 4090 GPU’lu tam donanımlı bir şifre karma teçhizatı, sekiz karakterli bir şifrenin 200 milyar yinelemesinin tamamında 48 dakikada döngü yaparak şifreyi çözdü. Bir saatin altındaki sonuç, RTX 3090’ın evvelki rekorundan 2,5 kat daha süratli olduğunu gösteriyor. Her iki kıyaslama ölçümü de sırf piyasada bulunan GPU donanımı ve ilgili yazılımlar kullanılarak gerçekleştirilmiş.

Hashcat yazılımı, parola kurtarma yardımını yahut kullanıcıya bağlı olarak diğerlerinin hesaplarına yetkisiz erişimi kolaylaştırmak için tasarlanmış çeşitli akın çeşitlerini sağlayabiliyor. Bu saldırı türleri kelamlık atakları, birleştirici akınlar, maske atakları, kural tabanlı ataklar ve kimlik avı hücumlarını içeriyor.

Hashcat ve öteki parola kırma araçlarında bulunan akınların birden fazla, çoklukla zayıf güvenlik uygulamalarıyla sonuçlanan öngörülebilir insan davranışlarından yararlanabiliyor. Örneğin, bir akın, kullanıcının parolasını kırmak için gereken süreyi en aza indirmek gayesiyle evvel iyi bilinen sözlere, tabirlere yahut kalıplara odaklanabilmekte. Saldırıda bu çeşit listelerin ve dataların kullanılması, bir parolayı kırmak için gereken süreyi 48 dakikadan sırf milisaniyelere indirebilmekte.

RTX 4090’ın şifre kırma gücünü nasıl buldunuz?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!