Teknoloji

Kredi kartı kullananlar dikkat! Bu tuzağa düşmeyin!

Kaspersky uzmanları, artık çağdaş dolandırıcılık engelleyicilerini atlamasına yardımcı olan gelişmiş özelliklerle birlikte gelen Prilex makûs amaçlı yazılımının üç yeni sürümünü gördüklerini tez ediyor. Kaspersky, Prilex’in artık Visa’nın süreçleri doğrulamak ve düzmece ödemeleri önlemek için üç yıl evvel tanıttığı bir özellik olan EMV kriptogramları oluşturabileceğini söylüyor. EMV, MasterCard ve Visa tarafından kullanılıyor ve dahası, tehdit aktörleri, CHIP ve PIN teknolojileriyle korunan kartlarla bile “HAYALET işlemleri” yürütmek için EMV kriptogramını kullanabilir.

İlk olarak 2014 yılında sadece ATM’ye yönelik bir makûs maksatlı yazılım olarak tespit edilen ve iki yıl sonra PoS’a geçen Prilex, kod çalıştırma, süreçleri sonlandırma, kayıt defterini düzenleme, ekran imajı alma vb. üzere muhakkak art kapı özellikleriyle birlikte geliyor.

Kredi kartı kullananlar dikkat! Bu tuzağa düşmeyin!

Kaspersky, “Prilex kümesi, kredi ve banka kartı süreçleri ve ödeme sürece için kullanılan yazılımın nasıl çalıştığı hakkında yüksek seviyede bilgi sahibi olduğunu gösterdi. Bu, saldırganların yetkilendirme siyasetlerini aşmanın bir yolunu bulmak için araçlarını güncellemeye devam etmelerini ve taarruzlarını gerçekleştirmelerini sağlar.”

PoS uç noktalarına makus hedefli yazılım yüklemek o kadar kolay değil. Tehdit aktörlerinin ya aygıta fizikî erişime gereksinimi var ya da kurbanları makus maksatlı yazılımı kendilerinin yüklemeleri için kandırmaları gerekiyor. Kaspersky, saldırganların ekseriyetle PoS satıcısından teknisyenleri taklit edeceğini ve aygıtın yazılımının/donanım yazılımının güncellenmesi gerektiğini sav ettiğini söyledi.

Kötü hedefli yazılım yüklendikten sonra, tehdit aktörleri, vakit ayırmaya değecek kadar hacmin olup olmadığını görmek için süreçleri izler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Vatandaşlık İşemleri - message near me - massage service antalya - ikinci el eşya alanlar - Plak alanlar - Palyaço kiralama - Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Kiralık bahis sitesi