Telefon

Kullanıcı bilgilerini saniyeler içinde çalan 4 taşınabilir uygulamaya dikkat!

Mobil kesimin gelişimiyle tüm özel bilgiler artık akıllı telefonlara taşınmaya başladı. Bu nedenle bu küçük akıllı kutuları içerisinde hassas dataları barındıran ve diğerinin eline geçmesi halinde hem maddi hem de manevi ziyanlara neden olabilecek bir cüzdan olarak nitelendirmek mümkün. İşte bu noktada bir taşınabilir uygulama üzere görünen, fakat bünyesinde saklıdan zımniye trojan barındıran makus maksatlı yazılımlara dikkat etmek gerekiyor. Google Play Store’da dört taşınabilir uygulamada daha trojan tespit edildiği açıklandı.

İşte kullanıcı bilgilerini çalan trojanlı uygulamalar

Geçtiğimiz hafta Google Play Store’da toplamda 20 milyondan fazla indirilen 16 makus hedefli tespit edildiği bilgisini paylaşmıştık. Bugün bunlara yenileri eklendi ve The Mirror, platformda Mobile apps Group isimli bir geliştirici tarafından piyasaya sürülen dört trojanlı taşınabilir uygulama tespit edildiğini duyurdu.

Malwarebytes güvenlik uzmanlarına nazaran bu uygulamalar birinci etapta olağan bir yazılımmış üzere görünseler de bünyelerinde saklıdan zımniye trojan barındırıyorlar. Maksat aygıta yüklendikten sonra ise banka bilgileri dahil olmak üzere kritik bilgileri ele geçirebilmek için kullanıcıları kimlik avı web sitelerini yönlendiriyorlar.

Bu dört uygulama ortasından en popüleriyse Bluetooth Auto Connect demek mümkün. Kelam konusu yazılım Ekim 2020’de çıkış yaptı ve toplamda bir milyondan fazla indirildi. Bu noktada Google, uygulamaların an itibariyle Play Store’dan kaldırıldığını söyledi ve bunları trojanlı yazılımları daha evvel aygıtlarına yükleyen kullanıcıların ise vakit kaybetmeden silmeleri gerektiği konusunda ihtarlarda bulundu.

İşte Google Play Store’da tespit edilen dört trojanlı taşınabilir uygulama

  • Bluetooth Auto Connect
  • Mobile transfer: smart switch
  • Bluetooth App Sender
  • Driver: Bluetooth, Wi-Fi, USB

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking