Telefon

Laptopunuzun pil ömrü düşündüğünüzden daha süratli tükeniyor!

Her eserin olduğu üzere aygıtlarımızın içerisindeki bataryaların da bir ömrü var. Aygıtları nasıl kullandığınıza nazaran bataryalarının performansları da vakitle kısalıyor. Bu bilinen bir gerçek. Pekala laptopunuzun pil ömrünün iddia ettiğinizden çok daha süratli tükendiğini biliyor muydunuz?

Pil ömrü neden tükeniyor?

Dizüstü bilgisayarların pil ömrünün ne oranda azalacağını bir çok farklı faktör belirler. Mesela bir aygıtı daima şarj edip şarjdan çekmenin pil sıhhatine ziyan verdiğini biliyorsunuzdur. Ayrıyeten daima olarak şarjda tutulan bataryaların sıhhati da olumsuz etkilenmekte. Her ne kadar dizüstü bilgisayarlarda da bu “şarj” konusu kıymetli bir kriter olsa da, tek etmen değil.

Pil performansınızı direkt etkileyen faktörler şunlar:

  • Arka planda çalışan uygulamalar
  • Sürekli yüksek ekran parlaklığında kullanmak
  • Sürekli şarja takılı tutmak
  • Hiç şarj etmemek- Bataryayı uzun mühlet boş bırakmak
  • Harici aygıtları takılı bırakmak
  • Cihazı hazırda bekletmek
  • Dizüstünün çok ısınması

Bu faktörlere dikkat ederek, mesela art planda gereksiz çalışan uygulamaları kapatarak laptopunuzun batarya ömrünü uzatabilirsiniz. Ek olarak dizüstü bilgisayarınız şarjda dururken pilinin muhakkak bir düzeye kadar dolmasını sağlayan birtakım uygulamalar bulunmakta. Hatta bir kadro üretici bilgisayarınızın denetim menüsünden bu ayara erişebilmenize imkan tanıyor. Dizüstü bilgisayarınızı daima olarak prizde kullanıyorsanız, bahsettiğimiz bu özellik pil sıhhatini olumlu etkileyecektir.

Ne kadar kayıp oluyor?

PC World editörü Mark Hachman’ın paylaştığı sonuçlar bir oldukça değişik. 13 Ekim 2021’de alınan bir laptopun kapasitesi tam olarak 58,4 Wh görünüyor. Bu tasarlanan kapasiteden bile daha fazla. Aygıt Windows’un içerisinde tutulan bilgiye nazaran (verilerde yanılgı hissesi olabilir) 135 sefer tam şarj etme ve boşaltma döngüsünden geçmiş. Bir yıl ve bir ayın sonunda pil kapasitesi yüzde on altılık bir düşüş ile 48,6 Wh’ye geriliyor.

Bu tablodaki en dikkat cazip ayrıntı ise pil sıhhatinin her vakit berbata gitmediği oluyor. 24 Ekim 2021 tarihinde 56,734 Wh ölçülen kapasite, üç hafta sonrasında tekrar 58,439 Wh’a çıkmış. Pil kullanımı düzgün yapıldığı sürece sıhhatinin berbata gitmeyeceğine işaret ediyor bu bedel. Genel tabloya bakıldığında ise 1 yıllık bir kullanımın sonucunda pil sıhhatinde gözle görülür bir kayıp var.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking