Teknoloji

LCD Monitörlerdeki Overdrive Özelliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Overdrive özelliği olmadan LCD monitörler gölgelenme (ghosting) sıkıntılarıyla karşı karşıya kalabiliyor. Gölgelenme, piksel geçişlerindeki asimetrik suratlardan ötürü ortaya çıkar. LCD pikselleri, çoklukla belli bir renge daha süratli geçiş sağlar. Bu da ekran üzerindeki hareketli objelerin ilerideki ucu ile gerideki ucu ortasında istenmeyen hareket tesirlerinin oluşmasına sebep olur.

Overdrive özelliği ise piksel geçişlerinde, pikseller üzerinde daha yüksek voltaj uygulayarak geçişleri hızlandırır. Bu da gölgelenme tesirini azaltır. Lakin overdrive özelliğinin fazla uygulanması da ışık halesinin oluşmasına sebep olabilir. Işık haleleri ekseriyetle “inverse ghosting” ya da aksi gölgelenme olarak da isimlendirilir. Aksi gölgelenme, pikselin son renk bedelini aşmasının akabinde tekrar son rengine dönerken oluşan dalgalanmadan kaynaklanır.

Overdrive için Asus “Trace Free”, Benq “AMA”, Acer “Overdrive” sözünü kullanır. Aşağıda asgarî overdrive ayarında oluşan gölgelenme tesirini görüyorsunuz.

Maksimum overdrive ayarında oluşan ışık halesini ise aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.

Overdrive pahaları ortasında oluşan farklılığı aşağıdaki fotoğraflardan de anlamak mümkün.

Asus TraceFree 0 kıymetinde gölgelenme bilhassa UFO kubbesinin sol tarafında bariz biçimde görülebiliyor.

Asus TraceFree 20 kıymetinde UFO kubbesinin ve gövdesinin sol tarafında gölgelenmeyi hala görmek mümkün.

Asus TraceFree 40 kıymetinde gölgelenme neredeyse kaybolmuş durumda. UFO gövdesinde çok bariz olmayan bir beyaz gölgelenme görülebiliyor.

Asus TraceFree 60 bedelinde gölgelenme büsbütün kaybolmuş durumda. UFO gövdesinin sol kenarında az ölçüde ışık halesi gözükebiliyor.

Asus TraceFree 80 kıymetinde ışık halesini daha net biçimde görmek mümkün.

Asus TraceFree 100 pahasında ise ışık halesi tam manasıyla görülüyor.

Özetleyecek olursak “Trace Free” özelliğine sahip ASUS monitörlerde Trace Free 60 bedelinde gölgelenme ile ışık halesi ortasındaki en düzgün dengeyi yakalayabilirsiniz.

Gölgelenmeyi ve ışık halesi oluşumunu azaltmanın bir öteki yolu da daha süratli LCD monitörleri kullanmaktır. (120 Hz, 144 Hz, 240 Hz) Buna ek olarak ULMB yahut LightBoost üzere özel art plan aydınlatmaya sahip LCD monitörlerle bu tesirleri azaltmak mümkün. Bu aydınlatma tipinde geçişler ortasında art plan kapatılır ve hareket bulanıklılığı da azaltılır.

Farklı monitörler ve yenileme suratları farklı overdrive tesirine sahip olabilir. Hareketin ortaya çıkardığı tesirleri gözlemlemek için üreticiler değerli takip kameraları kullanıyor. Lakin bu kameralara muhtaçlık duymadan da monitörünüz üzerinde test yapmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom