Teknoloji

M2 ve M2 Pro işlemcili Mac küçük tanıtıldı! Özellikleri ve fiyatı

Apple, yeni kuşak M2 işlemcilileri MacBook modellerinin akabinde Mac mini’ye de getiriyor. Şirket yeni M2 ve M2 Pro işlemcili Mac küçük modellerini tanıttı. Apple yeni küçük bilgisayar modellerinin M2 işlemciler ile birlilkte evvelki kuşağa nazaran çok daha yetenekli olduğunu belirtiyor.

M2 ve M2 Pro işlemciler Mac mini’yi farklı bir düzeye taşıyor

Önceki kuşak Mac küçük ile karşılaştırıldığında M2 ve M2 Pro işlemcili yeni bilgisayarlar performans ve verimlilik manasında epey savlı. Daha süratli yeni jenerasyon işlemci ve grafik ünitesinin yanı sıra geliştirilen bellek bant genişliği ve daha güçlü bir ortam motoru ile küçük bilgisayarlar yeni bir düzeye çıkmış durumda. Apple ayrıyeten üstün performans sunması için her iki modelin de gelişmiş bir termal sisteme sahip olduğunun altını çiziyor.

M2 işlemcili yeni Mac küçük, dört adet yüksek performanslı ve dört adet yüksek verimli çekirdek olmak üzere toplamda 8 çekirdekli bir CPU’ya konut sahipliği yapıyor. Bunun yanı sıra yeni Mac mini’de 10 çekirdekli bir GPU yer alıyor. Yeni küçük bilgisayarın fiyatı ise 599 dolar olarak açıklandı.

Yeni jenerasyon M2 işlemcili Mac küçük, 24 GB’a kadar birleşik bellek ve 100 GB/s bant genişliği ile manzara düzenleme üzere etkinlikler evvelki modele nazaran yüzde 50 daha süratli olarak yapılabiliyor. Birebir vakitte bilgisayarın görüntü düzenleme suratı ise iki kata kadar artmış durumda.

Yeni M2 işlemcli Mac küçük modelini Intel Core i7’ye sahip versiyonla kıyaslayan Apple, Pixelmator Pro’da 22 kata kadar daha süratli makine tahsili sunduğunu argüman ediyor. Öbür yandan yeni küçük bilgisayar Final Cut Pro’da ise 9,8 kat daha süratli karmaşık vakit çizelgesi oluşturabiliyor.

Yeni jenerasyon model M1 işlemcili türevi ile karşılaştırıldığında ise Final Cut Pro’da 2,4 kata kadar daha süratli ProRes kod dönüştürme, Adobe Photoshop’ta yüzde 50’ye kadar daha süratli filtre ve fonksiyon performansı, Resident Evil Village’da yüzde 35’e kadar daha süratli oynanış sayılarına ulaşılıyor.

M2 Pro işlemcisi ise Mac mini’ye birinci sefer profesyonel seviyede performans getiriyor. 8 yüksek performanslı ve 4 verimlilik çekirdeği olmak üzere toplamda 12 çekirdeğe mesken sahipliği yapan yeni CPU, küçük bilgisayara birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Yeni bilgisayarda ayrıyeten 19 çekirdekli bir grafik ünitesi yer alıyor.

200 GB/sn bant genişliğine sahip olan M2 Pro işlemcili Mac küçük, 32 GB’a kadar RAM takviyesine sahip. Çok az güç kullanarak görüntü oynatmayı ve kodlamayı değerli ölçüde hızlandırmak için tasarlanan M2 Pro, yeni Mac mini’yi de bu manada epey yetenekli kılıyor.

M2 Pro takviyeli modelin en süratli Intel tabanlı Mac mini’den 14 kata kadar daha süratli olduğunu aktaran Apple, yeni modellerinin M1 Mac mini’ye karşı avantajlarını da ortaya koydu. Buna nazaran yeni M2 Pro işlemcili aygıt, Affinity Photo’da 2,5 kata kadar daha süratli grafik performansı, Final Cut Pro’da 4,2 kata kadar daha süratli ProRes kod dönüştürme ve Resident Evil Village’da 2,8 kata kadar daha süratli oynanış sunuyor.

Intel i7 işlemcili ve Radeon Pro 5500 XT’ye sahip 27 inçlik iMac ile kıyaslandığında ise M2 Pro işlemcili yeni Mac küçük, Adobe Photoshop’ta yüzde 50’ye kadar daha süratli filtre ve fonksiyon performansı, Adobe Lightroom Classic’te 5,5 kata kadar daha süratli panoramik birleştirme ve Final Cut Pro’da 4,4 kata kadar daha süratli obje takibi sunabiliyor.

M2 Pro işlemci ile birlikte Apple birinci kez kompakt boyutlarda bu derece performans sunulduğunu belirtiyor. Yeni küçük bilgisayar, içerik oluşturucuları için fotoğraf ve görüntü düzenleme performansının yanı sıra oyun performansında de öne çıkacak üzere görünüyor.

Mac küçük, çok çeşitli irtibat noktalarıyla kapsamlı temas sunmaya devam ediyor. M2 modelinde iki Thunderbolt 4 irtibat noktası ve iki adede kadar ekran takviyesi sunuluyor. M2 Pro modeli ise dört Thunderbolt 4 temas noktası ve üç adede kadar ekran takviyesine sahip.

Ek olarak M2 Pro modeli, Mac için bir birinci olan bir adet 8K çözünürlüğü de destekliyor. Her iki modelde de iki adet USB-A irtibat noktası, bir HDMI temas noktası, 10 GB’e kadar destekleyen bir Gigabit Ethernet ilişki noktası ve yüksek empedanslı kulaklıkları desteklemek için gelişmiş bir kulaklık girişi yer alıyor. Kablosuz irtibat için ise her iki yeni model de Bluetooth 5.3’ün yanı sıra evvelkinden 2 kata kadar daha süratli olan Wi-Fi 6E5’e konut sahipliği yapıyor.

Apple yeni M2 ve M2 Pro işlemcileri ile Mac küçük modellerinde de değerli bir basamak katetmiş durumda. Bugünden itibaren belirlenen bölgelerde siparişleri alınmaya başlanan yeni küçük bilgisayarlar 24 Ocak’tan itibaren sahiplerine ulaşmaya başlayacak. Pekala siz yeni Mac küçük modelleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking