Teknoloji

Dünyanın en güçlüsü: Apple, M2 Max ve M2 Pro işlemcilerini tanıttı!

Dün akşam saatlerinde Apple’ın yeni işlemcilerini ve bu çipleri kullanan aygıtları tanıtacağına dair sızıntılar ortaya çıktı. Hakikaten bugün M2 Max, M2 Pro ve bu çipleri kullanan MacBook Pro ve Mac küçük modelleri tanıtıldı. Pekala Apple’ın söylediği üzere dünyanın en güçlü işlemcileri bunlar mı? İşte M2 Max ve M2 Pro özellikleri…

Apple’ın M serüveni tüm süratiyle devam ediyor!

Apple geçtiğimiz yıl M1 işlemcisiyle büyük bir çıkış yakaladı. Bunun arkasında yatan en büyük neden de bu yeni jenerasyon çiplerin Intel seleflerine kıyasla çok daha yüksek performansı düşük güç tüketimi ile sağlamayı başarması oldu.


M2 Pro işlemcisi

Daha sonra Apple’ın tasarımsal değişikliğe giderek MacBook modellerinde çerçevesiz ve çentikli bir dizayna geçtiğimi gördük. Alışılmış işlemci tarafındaki muvaffakiyetin akabinde M1 Pro ve M1 Max işlemcileri geldi. Bu çipler de Intel Core i9 ve AMD Ryzen 9’lu rakiplerini watt başına performansta geride bırakarak dizüstü bilgisayarlar için yeni bir periyodun kapısını araladı.

Son olarak M2 işlemcisi ve bu çipi kullanan MacBook Air tanıtıldı. Bu işlemci de performans ve güç tüketimi tarafında son çıkan i9 ve r9 çiplerine kadar rakipsiz sayılıyordu. Ancak bugün itibariyle Apple bir defa daha öne geçmeyi başardı.

Zira yeni M2 Pro ve M2 Max işlemcileri özellikleri itibariyle hem kendi seleflerinden hem de rakiplerinden açık orta farkla liderlik koltuğuna oturdu. O denli ki M2 Pro, M1 Pro’ya kıyasla yüzde 40’a, i9 işlemcili eski MacBook Pro’ya kıyasla da yüzde 80’e varan bir performans artışıyla geliyor.


M2 Max işlemcisi

M2 Max ve M2 Pro özellikleri

M2 Pro, 12 çekirdeğe kadar CPU, 19 çekirdeğe kadar GPU ve 32 GB’a kadar süratli birleşik bellek sunuyor. M2 Max ise birkaç adım daha ileri giderek 38 çekirdeğe kadar GPU, iki kat daha fazla birleşik bellek bant genişliği ve 96 GB’a kadar birleşik bellek sunuyor.

Her iki işlemci de selefinden daha süratli 16 çekirdekli Neural Engine sahip. Ayrıyeten Apple’ın özel geliştirdiği Media Engine teknolojisi üzere birçok özellik de mevcut. Ayrıyeten Apple tarafından paylaşılanlara nazaran M2 Max şu anda kesimin watt başına performansta rakipsiz başkanı. Bu da onu dünyanın en güçlü ve verimli dizüstü bilgisayar işlemcisi yapıyor.

Haber güncelleniyor…

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking