Teknoloji

Mac Studio vs Mac Pro: Hangisi Tercih Edilmeli?

Apple’ın iki farklı masaüstü bilgisayar seçeneği olan Mac Studio ve Mac Pro benzerlikleri ve farklılıkları ile dikkat çekiyor.

Apple, geçtiğimiz Mart ayı içerisinde yeni masaüstü bilgisayarı Mac Studio’nun tanıtımını gerçekleştirmişti. Mac Studio, şirketin Mac aygıtları ortasında yeni bir kategoriyi temsil etmesi bakımından değerli bir yere sahip. Aygıtın tasarımı temel olarak Mac Küçük masaüstü bilgisayarını temel alıyor. Tabi ki bu temel dizaynın üzerinde birtakım farklılıklar var. Örneğin aygıt, Mac Mini’ye nazaran daha uzun bir gövde dizaynına sahip. Ayrıyeten Mac Studio, daha güçlü bir donanım ve daha güzel bir soğutma sistemini de kullanıcılara sunmakta.

Mac Studio piyasaya çıktığında, seride yer alan üst seviye Mac Pro aygıtını da geride bırakarak, şirketin en güçlü masaüstü bilgisayarı olma unvanını da elde etmişti. İşte durum burada enteresan bir hal alıyor. Çünkü, Mac Studio’nun başlangıç fiyatı 42.999 TL olacak halde belirlenmiş. Mac Pro ise 105.999TL’lik fiyat etiketi ile Mac Studio aygıtına nazaran hayli yüksek bir fiyattan kullanıcılar ile buluşuyor. Hal bu türlü iken, Mac Pro aygıtının hala neden seride yer aldığını düşünebiliriz. Elbette fiyat farklarının yanında, kelamını ettiğimiz bu iki aygıtı birbirinden ayıran öbür özellikler de mevcut. Biz de bu yazımızda iki aygıt ortasındaki benzerlikleri ve daha çok farklılıkları inceleme altına alacağız.


Mac Studio

Apple’ın Mac masaüstü bilgisayar serisinin iki beğenilen üyesi ortasında çeşitli benzerlikler bulunduğunu söylemiştik. Bu benzerlikler ortasında birinci olarak bilgisayarların gövde tasarımı için kullanılan gereç dikkat çekiyor. O denli ki, iki bilgisayar da gümüş alüminyum gövdeye sahip. Böylece iki bilgisayarın da tıpkı hammadde kullanılarak üretildiğini çarçabuk söyleyebiliyoruz. Pek alışılmış benzerlikler sırf dizaynda kullanılan hammadde ile hudutlu kalmıyor. İki aygıt ortasındaki donanımsal benzerlikler de kelam konusu. Örneğin, her iki Mac aygıtı da 8TB’a kadar SSD depolama alanı takviyesi sunuyor. Bunun yanı sıra, Mac Studio ve Mac Pro, Bluetooth 5.0 irtibat dayanağı ve dahili hoparlör üzere özellikler ile de birbirlerine benzerlik gösteriyorlar.

Mevzu bahis olan iki aygıtın benzerlikleri sırf bu kadar. Lakin her iki bilgisayar da büsbütün farklı yonga setleri, bellek kapasiteleri, temas noktası seçimleri ve harici ekran imkanları üzere çok sayıda farklı özellik ile birbirlerinden büsbütün ayrılıyor. Artık de iki masaüstü bilgisayarı birbirinden ayıran özellikleri inceleme altına alalım.


Mac Pro

Mac Studio ve Mac Pro ortasındaki farklar kelam konusu olduğunda, birinci etapta bahsetmemiz gereken kısmın, aygıtların donanımsal dizaynları olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü, bahsettiğimiz bu farklılık iki aygıtı birbirinden ayıran en değerli özelliklerden biri. Mac Studio, entegre bir dizaynla bizleri karşılıyor. Bu durum, aygıtta yer alan donanımların rastgele bir biçimde yükseltilemeyeceği manasına gelmekte. Mac Pro ise modüler bir tasarım ile kullanıcılar ile buluşuyor. Mac Pro’yu tercih eden kullanıcılar, istedikleri vakit donanım yükseltmesi yapma bahtına sahip.

Bu farklılıktan bahsettikten sonra bir de donanımsal farklara gelelim. Bu kısımda da birinci olarak işlemci farklılığından bahsedebiliriz. Bu noktada her iki bilgisayarın da başlangıç versiyonlarını karşılaştırmak yararlı olacaktır. Buna nazaran, Mac Studio’nun başlangıç versiyonu M1 Max çipi ile birlikte geliyor. Bahsi geçen çipin, 2021 yılında piyasaya sürülen MacBook Pro aygıtında da yer aldığını belirtmekte yarar var. Mac Pro ise Intel Xeon W işlemciye sahip. Bununla birlikte, Mac Studio’nun üst seviye versiyonlarının, iki adet M1 Max çipini bir ortada sunan M1 Ultra çipsetini de barındırmakta olduğunu da hatırlatmakta yarar var.


Mac Studio

İki aygıt GPU dayanağı konusunda da birbirinden ayrışıyor. Mac Studio, tercih edilen versiyona nazaran değişkenlik gösterecek biçimde 64 çekirdekli GPU takviyesini kullanıcılara sunuyor. Mac Pro ise AMD Radeon Pro W6800X Duo GPU ile birlikte satışa sunuluyor.

Cihazların ilişki seçenekleri ortasında da birtakım farklar yer almakta. Yeniden birinci olarak Mac Studio’ya göz atalım. Bilgisayar, art kısmında dört adet Thunderbolt 4 irtibat noktasını barındırıyor. Aygıt ayrıyeten, 10Gb Ethernet, iki adet USB-A portu, çok kanallı ses çıkışı takviyesine sahip HDMI temas noktası, dört adede kadar Pro Display XDR ve bir adet 4K ekran dayanağı üzere özellikleri de bünyesinde barındırmakta. Mac Pro ise bu noktada çok daha fazla ilişki seçeneğini bir ortada sunuyor. Bilgisayar, 12 adede kadar Thunderbolt 3 irtibat noktası, 12 adede kadar 4K ekran, altı adet 5K ekran yahut altı adet Pro Display XDR takviyesini barındırmakta. Ayrıyeten aygıt, 2 adet USB-A portu, 2 adet 10Gb ethernet portu ve ses girişi de olmak üzere ilişki noktası seçeneklerinde bir oldukça önde gözüküyor.

Mac Studio ve Mac Pro’dan hangisinin tercih edileceği konusunda birçok parametre göz önünde tutulabilir. Bu noktada, kullanıcının bütçesi, kullanım alanı vb. üzere birçok öznel fikri bir kenarda tutarak iki aygıt ortasındaki farkların oluşturduğu avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurmaya çalışalım. Örneğin, Mac Pro’nun Mac Studio yerine tercih edilmesindeki temel sebeplerden biri, Mac Pro’da yer alan Intel yongası olabilir. Çünkü, kimi üst seviye profesyonel uygulamalar, Intel işlemcili Mac’ler için geliştirilen uygulamaların Apple Silicon çipli Mac’lerde de kullanılabilmesi için geliştirilen Rosetta 2’ye karşın, mahallî Intel sistemlerinde çok daha âlâ performans gösteriyor.


Mac Pro

Mac Pro’yu, Mac Studio’ya nazaran daha avantajlı kılan bir diğer özellik ise modülerlik. Üstte iki aygıt ortasındaki farklardan bahsederken, Mac Studio’nun entegre bir dizayna sahip olduğunu, Mac Pro’nun ise modüler bir dizayna kullanıcıların beğenisine sunulduğunu belirtmiştik. Mac Pro, modüler yapısı sayesinde sekiz adet PCI Express genişletme yuvasını bünyesinde barındırıyor. Bu genişletme yuvaları sayesinde kullanıcılar, daha fazla depolama alanı elde etmek yahut sisteme yeni bir ekran kartı eklemek üzere çeşitli imkanlara sahip oluyorlar. Bunun yanı sıra, modüler dizaynlı Mac Pro, vakit içerisinde hasar gören, bozulan yahut eskiyen birtakım kesimlerin değişimini de imkanlı hale getiriyor. Mac Studio ise büsbütün entegre bir dizayna sahip olduğu için bu bahsettiğimiz imkanlar, Studio aygıtında yer almıyor.

Pek olağan, kimi kullanıcılar için Mac Pro’nun sunduğu bu imkanlar çok da cezbedici olmayabilir. Bu bağlamda, Mac Studio’nun da kendine has kimi avantajları bünyesinde barındırdığını söylemek mümkün. Örneğin Mac Studio, M1 Ultra çipi sayesinde, en üst seviye ekran kartına sahip olan 28 çekirdekli Xeon işlemciyi barındıran Mac Pro’dan bile daha yeterli performans gösteriyor. Ayrıyeten, iki masaüstü bilgisayar seçeneği ortasındaki fiyat farkı da tercih kelam konusu olduğunda ön plana çıkabiliyor. Mac Studio’nun temel başlangıç modeli, Mac Pro’nun başlangıç modeline nazaran 4.000$ üzere önemli bir ölçüde daha ucuz olma özelliğine sahip. Mac Pro’nun bahsettiğimiz özel avantajlarından yararlanmayı elzem bulmayan kullanıcıların, çok daha ucuz olan ve temelde daha âlâ performans sunma vaadi olan Mac Studio’yu tercih etmeleri beklenebilir.

Tüm bu şartlar göz önünde bulundurulduğunda, siz hangi Mac masaüstü bilgisayarını tercih ederdiniz?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom