Telefon

Meta kaş yapayım derken göz çıkardı! 15 milyar buhar oldu

Meta, yeni sanal gerçeklik donanımlarını tanıtarak Metaverse’ü günlük ömrün rutin bir modülü haline getirmeye çalışıyor. Bununla birlikte şirket, geçtiğimiz yıldan beri donanım kısmı Reality Labs için değerli yatırımlar yaptı. Lakin çıkan haberlere nazaran şirketin parayı tam manasıyla ne için kullandığı hakkında bir bilgi yok. İşte detaylar

Meta, Reality Labs için 15 milyar dolardan fazla harcama yaptı

Ana şirket Meta, Metaverse faaliyetini artırmak için değerli çalışmalar gerçekleştirdi. Bunlardan biri de Reality Labs kısmı oldu. Şirket, geçen yılın başından bu yana Reality Labs Metaverse teşebbüsü için 15 milyar dolardan fazla harcama yaptı. Fakat şirket, paranın tam olarak ne için harcandığını paylaşmadı.

Uzmanlar, şirketin bu kadar para harcamasından ve bu mevzuda şeffaf olmamalarından kaygı ediyor. Bir teknoloji analisti, “Sorun şu ki parayı harcıyorlar, fakat yatırımcılarla şeffaflık bir felaket oldu.” sözlerini kullandı.

Meta, geçtiğimiz yıl Reality Labs için finansal bilgileri açıklamaya başladı. Bununla birlikte şirket, görünürdeki kayıpların bir sonu olmadan girişime 10 milyar dolardan fazla battığını açıkladı. Şirket, 2022’nin birinci altı ayı için 5 milyar dolardan fazla ziyan olduğunu da bildirdi. Kimi analistler ise bu yıl için toplam kayıpların geçen yıl tutulacağını düşünüyor.

Konuyla ilgili Meta, bir yorum yapmayı reddetti. Fakat şirket sözcüsü, Meta’nın Reality Labs segmenti için finansal detayları açıklamadığını söyledi. Teknoloji analisti Dan Ives, Meta’nın Metaverse için şu ana kadar harcadığı paranın, bilhassa bu haftaki güncellemeler dikkate alındığı vakit son derece kaygı verdiğini söyledi.

Bir öteki analist olan Mark Zgutowicz ise Reality Labs için kayıpların en az yüzde 60’ının büsbütün yeni bir dünya oluşturmak için harcandığı varsayımında bulundu. “Hepimiz bizi uzaylı üzere göstermeyen gözlükler takana kadar, en azından ölçeklenebilir bir bakış açısıyla gerçek bir Metaverse yok.”

Bunların yanı sıra analist, bu harcamadan nasıl ve ne vakit bir getir elde etmeyi bildikleri takdirde şeffaflığın çok daha âlâ olacağını belirtti. Ayrıyeten Meta’nın her şeyi kendileri inşa etmeye çalışmak için yasal nedenleri olduğuna da dikkat çekti.

Peki, siz Reality Labs harcamaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kartal evden eve nakliyat - İstanbul eşya depolama şirketleri - İstanbul Kiralık Eşya Deposu - Nevşehir evden eve - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - fixbet - ELİTBAHİS GİRİŞ - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom - casibom