Teknoloji

Microsoft’un Activision’ı satın almasıyla ilgili soruşturma başlatıldı

Bir ön soruşturmanın akabinde, Avrupa Komisyonu salı günü muahedenin PC ve konsol oyun pazarları ve bulut oyun hizmetleri de dahil olmak üzere bir çok alanda “rekabeti değerli ölçüde azaltabileceğine” inandığını duyurdu.

Komisyonun antitröst yetkililerine nazaran Microsoft, rakiplerinin Activision Blizzard’ın yeni Call of Duty girişleri de dahil olmak üzere “yüksek profilli ve epeyce başarılı oyunlarına” erişmesini engellemek için potansiyel ekonomik avantaja sahip. Komite mutabakatın Windows’a rakip PC işletim sistemlerine karşı haksız bir halde avantaj sağlayabileceğinden de telaş duyduğunu belirtiyor.

Bugünkü duyuruyla birlikte, Avrupa Komitesi’nin soruşturmasını tamamlamak için artık 90 iş günü var; bu da kararın en geç 23 Mart 2023‘te verileceği manasına geliyor.

Microsoft’un Activision’ı satın almasıyla ilgili soruşturma başlatıldı

Bir Microsoft sözcüsü Engadget’e verdiği demeçte, “Sonraki adımlar konusunda Avrupa Komitesi ile çalışmaya ve tüm kaygıları gidermeye devam ediyoruz” dedi. “Sony, sanayi önderi olarak Call of Duty konusunda telaşlı olduğunu söylüyor, fakat biz tıpkı oyunu hem Xbox hem de PlayStation’da birebir gün kullanıma sunmaya kararlı olduğumuzu söyledik. İnsanların oyunlara daha fazla erişmesini istiyoruz”

Ayrıca Activision Blizzard da hususla ilgili bir metin yayınladı: “Bu hafta Avrupa Komitesi, bölgedeki incelememizin ikinci basamağına girdiğimizi duyurdu. Temsil ettikleri ülkelerde çok sayıda çalışanımızın bulunduğu Avrupa Kurulu ile işbirliğine devam edeceğiz” dedi. “Sorularını yanıtlamak ve incelemelerine yardımcı olacak bilgileri sağlamak için Microsoft ile de yakın bir biçimde çalışıyoruz.”

Komisyonun, anlaşmayı kesin olarak engellemesi kelam konusu değil fakat süreci değerli ölçüde geciktirebilir ve Microsoft’tan taviz vermeye zorlayabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!