Teknoloji

Mısır’daki altın lisanlı mumyaların gizemi çözüldü

Mısır’da Quesna mezarlığında yapılan arkeolojik bir çalışma sırasında altın lisanlı birkaç mumya keşfedildi. Bölgede bulunan mezarların çok eski vakitlerin farklı devirlerine ilişkin olduğu tespit edildi. Arkeoloji Yüksek Kurulu‘nun talimatıyla arkeolojik yerleşkenin uzantısı olan bir alanda çalışmalar yapıldı. Çalışmalar sonucunda altın bok böcekleri ve nilüfer çiçeklerinin yanına gömülü olarak bulunan kemikleri altın ile kaplanmış birtakım iskeletler bulundu. Birtakım mumyaların durumu çok güzel olmasa da altın kaplı olanların hoş korunduğu ve hala sağlam oldukları söylendi. 1989 yılında keşfedilen sitenin, milattan evvel 300‘den milattan sonra 640’a kadar uzanan Ptolemaios ve Roma devirlerinde iskan edildiği düşünülüyor.

Benzer bir keşif, 2021‘de Mısır’daki 2.000 yıllık bölgede hafriyat yapan araştırmacıların lisan halinde süslemeli bir kafatası ortaya çıkardığında yapılmıştı. Birkaç ay sonra, bir erkek, bir bayan ve bir çocuğun altın lisanları bulundu ve araştırmacılar iskeletlerin 2500 yaşından bile yaşlı olduklarını söz etmiştiler.

Araştırmacılara nazaran Mısırlılar ölen şahısların lisanları mumyalama sırasında çıkarıyordu ve yerine altın bir lisan koyuyorlardı. Bunun sebebi ise, ölen kişinin öbür dünyada yeraltı tanrısı Osiris’le konuşabileceğine inanıyorlardı. Mısırlılar için öldükten sonra ruhlarının yeraltı dünyasını yönettiğine inandıkları Osiris İlahı ile konuşabilmesi kıymet taşımaktaydı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antika Alan Yerler - Pendik Eşya Depolama - Nevşehir evden eve - puan hesaplama - ingiltere vizesi - Yalçın Eldoğan - Bahçe Mobilyaları - Bursa bulaşık makinası servisi - film sitesi - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al