Teknoloji

MSI’ın yeni güncellemesi bilgisayarları bozabilir!

MSI tarafından yayınlanan yeni bir güncellemenin, Intel ve AMD işlemcili anakartları etkilediği belirlendi. Bir güvenlik araştırmacısı, MSI’ın yayınladığı aygıt yazılımı güncellemesinde büyük bir güvenlik açığı olduğunu ortaya çıkardı. MSI anakartlar için yayınlanan güncellemenin, Secure Boot’u kullanışsız hale getirdiği tespit edildi.

MSI anakartlarda Secure Boot tehlikesi

Araştırmacı Dawid Potocki’ye nazaran, güncelleme MSI’ın birçok anakartını “daha az güvenli” hale getirdi. MSI anakartlarını ele alan son güvenlik açığı, Secure Boot’un fonksiyonsuz kalmasına yol açıyor. Bilmeyenler için Secure Boot (Güvenli Önyükleme), bir aygıtın sırf üreticinin lisansladığı yazılımı kullanarak önyükleme yapmasına müsaade veriyor.

Potocki, bu sorunu kendi sertifikasıyla Secure Boot’u atlatabildiğinde keşfetti. Secure Boot sürecini kendi imzaladığını, fakat buna karşılık UEFI yazılımının imzadan bağımsız olarak her işletim sistemini başlattığını söyledi. MSI’ın yazılım güncellemesi, “Yürütmeyi Reddet” yerine “Her Vakit Yürüt” olarak ayarlandığı için Secure Boot kilidini ortadan kaldırdı. İmza doğrulamasına gereksinim duymayan Secure Boot, bilgisayarı tehlikeye attı.

Potocki’nin iddiasına nazaran problemden etkilenen toplam anakart sayısı, hem Intel hem de AMD işlemciler için 290’ın üzerinde. Meseleden etkilenen kullanıcıların, Secure Boot ayarını “Yürütmeyi Reddet” olarak değiştirmesi gerektiğini belirtelim. Yeniden de MSI, güvenlik özelliğinin kapatılmasının nedeni hakkında açıklama yapmadı.

MSI anakartına sahip müşterilerin, Secure Boot özelliğini etkinleştirdiğinden ve yanlışsız formda yapılandırıldığından emin olması gerekiyor. Bunun için eser yazılım sürümünü denetim edebilir ve son BIOS güncellemesini kurabilirsiniz.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın! -
Meritking