Teknoloji

NASA, gözünü Venüs’e çevirdi!

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzay keşiflerini sürdürmeye devam ediyor. Kurum, her ne kadar öteki galaksiler üzerinde çalışmalarını yürütse de güneş sistemimizi odak noktasında tutuyor. Son periyotta yeni maksat Venüs oldu.

NASA, “Aerobot” balonu ile Venüs keşfine başlayacak

Venüs, son periyotta uzay bilimcilerin ilgisini çekmeyi başarıyor. NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Yeni Zelanda uzay uçuşu şirketi Rocket Lab, yeni bir proje için kolları sıvadı. Proje kapsamında, gezenin atmosferinde Aerobot ismi verilen bir balonu uçurmayı planlıyor.

NASA, balonun testlerine Nevada’nın Black Rock çölü üzerinde başladı. İki defa test edilen prototip süreci muvaffakiyetle atlattı. 2023’te planlanan fırlatma için Rocket Lab’ın Elektron roketi ve Foton uzay aracı kullanılacak. Vazife, Venüs için düzenlenen birinci özel uzay misyonu olma özelliği taşıyor.

Venüs gezegenine bir uzay göndermek, günümüz teknolojisi için bile birtakım zorluklara sahne oluyor. Gezegendeki son derece yüksek basınç, ağır ısı ve aşındırıcı gazlar uzay araçlarını dakikalar içinde kullanılmaz hale getirebiliyor. Bilim insanları balonu havada, inançlı denilebilecek bir bölgeye yerleştirmek istiyor.

Aerobot, Dünya atmosferinde 55’inci kilometredeki basınçla benzerlik gösteren bir noktada kendine yer bulacak. Bu nokta Venüs’te yerden bir kilometre yüksekliğe denk geliyor. Balon, Venüs zelzeleleri tarafından üretilen manyetik dalgaları ve bulutlarının kimyasal bileşimini tahlil etmek için gönderiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
film sitesi - piar ne demek - bir finansçı - https://basitpara.com/ - instagram takipçi satın al - slot siteleri - canlı casino siteleri