Teknoloji

NASA, Güneş’teki dev patlamayı görüntüledi

Güneş son günlerde epeyce hareketli günler yaşıyor. Epeyce kararsız bir evrede olan güneşte sık sık patlamalar meydana geliyor. Dünya’yı da yakında ilgilendiren patlamaların son örneği ise NASA tarafından kaydedilmiş durumda. Güneş’te gerçekleşen patlamanın son devirde gerçekleşen en büyük patlamalardan biri olduğu belirtiliyor.

Güneş’te X1 sınıfı devasa patlama

NASA’nın Güneş Dinamikleri Gözlemevi geçtiğimiz günlerde büyük radyasyon patlamasını görüntülemeyi başardı. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen patlama X1 sınıfı Güneş olayı olarak nitelendirildi. NASA bu sınıfı en büyükGüneş patlamaları olarak tabir ediyor. Yaşanan patlamayı, NASA tarafından paylaşılan görselde Güneş’in sağ üst tarafında görmek mümkün.

NASA, Güneş’te yaşanan patlamaları sınıflara ayırıyor. A sınıf en zayıf olayları nitelendirirken, X ise en büyük patlamalara işaret ediyor. Her sınıf da kendi içerisinde numaralarla ayrılıyor. Sayılar büyüdükçe patlamanın şiddeti de artıyor. Örnek vermek gerekirse uzmanlar 2003 yılında inanılması güç X28 sınıfı bir Güneş olayı gözlemlemişlerdi.

Yaşanan son patlama Güneş’in son dönemdeli kararsız yapısının bir yansıması. Güneş üzerinde Nisan ayında X2.2 sınıfında bir patlama daha gözlemlenmişti. Güneş üzerinde yaşanan bu olaylar ; radyo irtibatını, elektrik şebekelerini, navigasyon sinyallerini etkileyebileceği belirtiliyor. Ayrıyeten uzay araçları ve astronotlar için risk oluşturabileceği tabir ediliyor.

Güneş, her 11 senede aktifliğinin azaldığı ve arttığı bir döngüden geçiyor. Güneş’in 2025 yılına kadar kararsız yapısını giderek artıması bekleniyor. 2025 yılında zirve noktasına çıkacak olan Güneş’in ilerleyen devirde daha büyük olaylara konut sahipliği yapacağını söyleyebiliriz.

2025 yılına kadar aktifliği giderek artacak olan Güneş’te önümüzdeki süreçte çok daha büyük aktiviteler görebiliriz. Pekala siz Güneş’te yaşanan patlamalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!