Teknoloji

Nvidia RTX 40 serisinin güç ayrıntıları netleşiyor!

Nvidia’nın RTX 40 serisi grafik kartları duyurulduğundan bu yana, birtakım tüketiciler, yeni GPU’yu inançlı bir halde çalıştırıp çalıştıramayacağını merak ederek, güç kaynak bedellerini araştırdılar. Neyse ki Nvidia, kullanıcılarına kartlarının güç ihtiyaçları konusunda daha ayrıntılı bilgiler veriyor.

RTX 40 serisinin güç pahaları muhakkak oluyor

Nvidia, yaklaşmakta olan RTX 40 serisi grafik kartlarını duyurduğunda, her kartın yeni ATX 3.0 uyumlu 12VHPWR kablosunu kullanacağını söylemişti. Bu kablo, klasik 8 pinli bir PCIe kablosunun 4 katı watt olan 600W’a kadar güç sağlayabiliyor. Ayrıyeten, güç kaynağının direkt bir GPU ile irtibat kurmasını sağlayan dört “veri” pinine de sahip.

Nvidia, üç grafik kartının her biri için güç tüketimlerini açıkladı. RTX 4090, 450W’lık bir TDP’ye sahip, RTX 4080 16 GB, 320W çekiyor ve RTX 4080 12 GB, 285W’a kadar güç çekiyor. Üç GPU’nun her biri için firma 850W, 750W ve 700W güç kaynağı kıymetleri önermekte. Lakin şirket, yeni grafik kartlarının ATX 2.0 güç kaynaklarıyla da çalışmaya devam edeceğini açıkladı.

Üreticiler, tek bir 12VHPWR kablosuna üç adet 8 pimli yahut dört adet 8 pimli bir adaptör ekleyerek tüketicilerin eski güç kaynaklarındaki GPU’ları kullanmalarına imkan da tanıyacaklar. Lakin PCI-SIG, bu bağdaştırıcıların birtakım kullanıcılar için potansiyel olarak meselelere neden olabileceğini söylüyor.

PCI-SIG’de yer alan bir rapor, adaptörlerle ilgili mümkün çok akım ve çok güç riskleri konusunda kullanıcıların daha dikkatli olmasını istiyor.

Sonuç olarak, güç kaynağı GPU’nun watt ihtiyaçlarını karşıladığı sürece, bu yeni grafik kartlarıyla bir ATX 2.0 güç kaynağı adaptörü kullanmanızda kaygı görünmüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
caraskal - Kaynak Mağazam - Beylikdüzü elektrikçi - Gebze Hukuk Bürosu - message near me - massage service antalya - Bursa bulaşık makinası servisi - https://basitpara.com/ - Betnano giriş için tıklayın!